Speca të mbushur në tigan në mënyrën japoneze

Picture of INA
INA

30/08/2023

Disa kuzhinierë para se t’i mbushin me mish i spërkasin specat me miell në mënyrë që përzierja të qëndrojë në vend

Përbërësit:

▪ 4 – 9 speca të vegjël,
▪ 300 gr mish i grirë,
▪ 1 qepë e vogël,
▪ 1/4 filxhan thërrmija buke,
▪ 1 vezë,
▪ kripë,
▪ piper.

Për salcë:

▪ 2 lugë gjelle keçap,
▪ 2 lugë gjelle salcë

Përgatitja:

Përzieni përbërësit për salcën dhe lëreni mënjanë. Grini imët qepën.

Në një enë vendosni vezën, thërrimet e bukës dhe mishin e grirë, e marinoni dhe e përzieni mirë masën dhe qepën e grirë imët.

Pritini specat përgjysmë për së gjati dhe pastrojini, më pas mbushini me përzierjen.

Ngrohni pak vaj në tigan dhe rendisni specat me masën poshtë. Mbuloni dhe skuqni specat për tre deri në katër minuta.

Rrotulloni specat dhe vazhdoni t’i skuqni për rreth tre deri në katër minuta. Përhapeni salcën mbi përzierjen.

TË FUNDIT
2 muaj
Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!
3 muaj
Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!
3 muaj
Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah
4 muaj
Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!
4 muaj
Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ