Sup me mishin e gjelit te detit

Picture of INA
INA

03/07/2023

Ja si të gatuani një supë fantastike me mishin e gjelit të detit

Përbërësit

2 lugë gjelle vaj ulliri
3 thelpi hudhra
½ lugë gjelle trumzë e tharë
200 gram kërpudha
250 gram mish gjel deti ( në copa të vogla)
1 qepë e prerë në rrathë
3 karrota
2 dege selino
6 filxhane leng mishi
1 lugë gjelle miell
1 degë rozmarinë
1 tufë majdanoz.
1 filxhan me oriz
2 filxhanë qumësht
Kripë, piper të zi.

Udhëzimet

Në një tenxhere me vaj skuqni hudhrat, shtoni kërpudhat, qepën, karotën, selinonë dhe trumzën.
I përzieni mirë dhe i lini në zjarr për 3-4 minuta. I shtoni edhe miellin.
Pas 1 minute shtoni lëngun e mishit dhe e lini supën të ziejë.
Sapo të marrë valë i shtoni orizin.
Pas 5 minutash i shtoni mishin e gjelit të detit dhe qumështin. Pas 5 minutave shtoni kripë, piper dhe rozmarinën e grimcuar.
E lini supën në zjarr të ngadaltë për 20 minutat e ardhshme.
Në fund shërbejeni të ngrohtë me pak majdanoz të copëtuar sipër.
Ju befte mirë!

TË FUNDIT
2 muaj
Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!
3 muaj
Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!
3 muaj
Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah
4 muaj
Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!
4 muaj
Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ