Superushqimet që duhet të hani në vitin 2024, siç rekomandohet nga nutricionistët

INA
INA

13/03/2024

Është e vërtetë që “superushqimi” nuk është në të vërtetë një term teknik për të cilin ka një përkufizim të qartë dhe formal. Është një fjalë që përshkruan disa ushqime (dhe pije) që janë jashtëzakonisht të pasura me lëndë ushqyese jetike dhe vijnë me përfitime të rëndësishme funksionale shëndetësore.

“Në përgjithësi, superushqimet janë ushqime që janë burime të shkëlqyera të disa lëndëve ushqyese të rëndësishme”, thotë Tracy Gensler, dietologe dhe shkencëtare e regjistruar në Pollock Communications.

Dhjetë “superushqimet” më të mira për vitin 2024
Këtë vit, 10 ushqimet e mëposhtme u votuan si më të merituarit për statusin e superushqimit, sipas qindra nutricionistëve që morën pjesë në sondazh:

ushqim i fermentuar

boronica

fara

avokado

arra

çaj jeshil

bishtajat

kërpudha

kokrra të lashta

salmon

Tre superushqime të reja në listën e 2024-ës
Ndërsa lista e top 10 superushqimeve më të mira për vitin 2023 kishte të ardhur të rinj, intrigues dhe madje befasues si zarzavate të holluara me ujë dhe qumësht me bazë bimore, disa ushqime më të njohura duke përfshirë salmonin, bishtajoret dhe kërpudhat u renditën në listën për vitin 2024. Ja pse bishtajore , kërpudha dhe salmonët po marrin vëmendje të veçantë tani.

Bishtajoret

Bishtajoret janë një term më i saktë për disa ushqime që zakonisht quhen bishtajore; megjithatë, ato janë, më teknikisht, fara nga brenda bimës që korren të thata dhe hahen. Këto përfshijnë fasulet e njohura, qiqrat, thjerrëzat dhe bizelet e thata.

Çfarë i bën këto fasule kaq të veçanta? Si një karbohidrat kompleks, bishtajoret janë një burim i shkëlqyer fibrash dhe energjie që digjet ngadalë, si dhe proteina me bazë bimore, hekur, magnez, folate dhe kalium (1 filxhan thjerrëza të gatuara përmban 16% të vlerës ditore (DV) të kaliumit).

“Bishtajoret janë aq të dendura në lëndë ushqyese saqë klasifikohen si proteinë ashtu edhe si perime në Udhëzimet dietike për amerikanët”, thotë Gensler. Ajo shton se bishtajoret janë një burim veçanërisht i mirë i fibrave të tretshme, të cilat ndihmojnë në kontrollin e niveleve të kolesterolit në gjak.
“Fibrat e tretshme fermentohen nga bakteret në zorrën e trashë, duke prodhuar acide yndyrore me zinxhir të shkurtër që kanë efekte anti-inflamatore dhe shëndetësore”, shpjegon ajo.

Kërpudha

Kërpudhat janë një ushqim i shëndetshëm dhe i shijshëm që meriton një vend në rotacionin tuaj javor të vakteve. Ato mund të mos duken aq të ndritshme dhe shumëngjyrëshe sa frutat dhe perimet nga jashtë, por kërpudhat e ngrënshme të të gjitha llojeve përmbajnë profile të ngjashme mbresëlënëse të mikronutrientëve të fuqishëm dhe përbërjeve bimore.

Këto përfshijnë vitamina dhe minerale që mbështesin njohjen dhe forcojnë imunitetin si vitamina A, disa vitamina B, vitamina D dhe më shumë. Më e rëndësishmja, shton Gensler, kërpudhat janë “të pasura me fibra, selen, kalium dhe bakër; Komponimet antioksidante që ndihmojnë trupin të luftojë stresin oksidativ të lidhur me dëmtimin e indeve, sëmundjet kronike dhe plakjen”.

Salmon

Salmoni – ndoshta peshku yndyror më i përfolur dhe i rekomanduar – më në fund ka hyrë në listën e superushqimeve. Të gjitha ushqimet e detit, duke përfshirë salmonin, janë një burim i pasur i proteinave pa yndyrë.

Salmoni gjithashtu përmban “acidet yndyrore omega-3 acidin eicosapentaenoic (EPA) dhe acidin docosahexaenoic (DHA), të cilët janë të dobishëm për shëndetin neurologjik dhe membranat qelizore dhe mund të ulin nivelet e triglicerideve në gjak”, thotë Gensler.

“Nivelet e larta të triglicerideve, së bashku me nivelet e larta të lipoproteinës me densitet të ulët (LDL) dhe nivelet e ulëta të lipoproteinës me densitet të lartë (HDL), janë të lidhura me depozitat yndyrore brenda mureve të arterieve, të cilat mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. sulm ose goditje në tru.”

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ