Tarifë mujore në Twitter, të pasurit refuzojnë ta paguajnë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Prill, 2023

Në mars, Musk njoftoi se në ditën e parë të prillit po anulonte etiketat blu të verifikimit dhe ata që duan një të tillë do të duhet të paguajnë për të.

Nga sot hyjnë në fuqi ndryshimet e mëdha në “Twitter”, pasojat afatgjata të të cilave mund të jenë të konsiderueshme. Siç ishte paralajmëruar edhe më parë nga Elon Musk, rrjeti social sot po heq shenjat blu që tregojnë një profil të verifikuar dhe të gjithë ata që tani duan një shenjë blu, pra konfirmimin e origjinalitetit të profilit të tyre, duhet të paguajnë një tarifë mujore prej 8 dollarësh.

Elon Musk shpreson që shumë njerëz, profilet e të cilëve janë shënuar me flamuj blu, do të vendosin të paguajnë një abonim, i cili duhet të ndikojë në rritjen e të ardhurave për Twitter, si dhe të zvogëlojë varësinë nga reklamat, me të cilën kompania ka pasur problem që nga viti kreu i “Tesla” e bleu atë. Por jo të gjithë janë të kënaqur me këtë ide, kështu që shumë njerëz të pasur që fitojnë miliona në vit nuk duan ta paguajnë këtë abonim.

Qëllimi i prezantimit të etiketës blu në vitin 2009 ishte mbrojtja e të famshëmve pasi shumë përdorues krijonin profile të rreme me emrat e tyre dhe postonin të gjitha llojet e gjërave. Me shumë njerëz që më parë kishin një distinktiv blu që nuk ishin të gatshëm të paguanin një tarifë mujore, kjo do të hapë një valë të re profilesh të rreme që mund të imitojnë personazhe të famshëm, gjë që mund të çojë sërish në të njëjtën situatë që shkaktoi 14 vjet më parë Twitter prezantoi verifikimin.

Dhe se shumë njerëz të famshëm nuk duan të paguajnë për këtë shërbim, ata e njoftuan, natyrisht, në Twitter. Një prej tyre është LeBron James, i cili pavarësisht milionave që ka, nuk dëshiron t’i japë 8 dollarë Twitter. Në vijim të shakasë për koprracinë e tij, LeBron shkroi se nuk do të paguante një abonim dhe të njëjtën gjë shkruan edhe sportistë të tjerë të famshëm.

Metoda e re e verifikimit u kritikua edhe nga aktori William Shatner, i cili shkroi se nuk dëshironte të paguante për diçka që ishte falas deri më tani, ndërsa Jason Alexander, i cili u bë i famshëm me rolin e George në “Seinfeld”, shkruante se nëse humbi pikën blu se do të linte platformën pikërisht për shkak të imituesve që mund të hapnin profile false në emrin e tij.

Gjithashtu, Shtëpia e Bardhë njoftoi se nuk do të paguajnë tarifë abonimi për verifikimin e profilit të stafit të tyre.

Do të jetë interesante të shihet se sa përdorues vendosin të paguajnë për një abonim, domethënë nëse ky ndryshim do të ndikojë në përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me të famshmit./AbcNewa

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

whats-up

WhatsApp po bën gati ndryshimin e madh për përdoruesit

elon

Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

facebook-750x430-696x399

Facebook shpjegon se çfarë ndodh me llogaritë e përdoruesve që vdesin

telefon

Ekspertët: Rreziku nga përdorimi i teknologjisë nga fëmijët

kina

Kina i “hakmerret” SHBA-së, ia dëbon “Micronin”

Netflix

Ndryshimi i ri i Netflix sjell një lajm të keq për të gjithë adhuruesit e kinematografisë!

mira-murati

Mira Murati befason shqiptarët, ky është vendimi që ka marrë për aplikacionin e ChatGPT-së

meta-logo-1

Meta nis largimin nga puna të 10 mijë punëtorëve

Netflix

Netflix ndryshon çmimin për përdoruesit që ndajnë fjalëkalimin

INFO

NA NDIQ