Të rinjtë i ikin blegtorisë

Picture of INA
INA

25/04/2024

Edhe anëtarët e tjerë të shoqatës së blegtorëve ankohen për mungesën e krahut të punës. Përveç migrimit të të rinjve, në këtë shoqatë thonë se jetohet bukur nga blegtoria por të rinjtë nuk preferojnë këtë degë. Asnjë i ri nuk dëshiron që të merret me blegtori   

 

Dibër, 25 prill – Dibra dhe rajoni gjatë dekadave kanë patur një blegtori të zhvilluar. Pjesa perëndimore e vendit është përplot me kullosa verore por edhe kushte shumë të mira për dhentë gjatë sezonit dimëror. Pikërisht këta janë faktorët kryesor që në Dibër dhe rajon mund të jetohet nga blegtoria. Por viteve të fundit migrimi masiv i popullatës dhe kryesisht e të rinjve drejt për drejt ka ndikuar edhe në braktisjen në një pjesë të saj të blegtorisë, gjë që ka shkaktuar uljen e prodhimtarisë në këtë sferë. Problemi është prezent si në komunën e Dibrës ashtu edhe në komunën rurale Qendër Zhupë një territor i cili ka qenë më parë pjesë e komunës Dibër.

Shoqatat e blegtorëve dibran Dashi disa herë ka debatuar rreth këtij problemi meqë ngec zhvillimi i blegtorisë. Është një sferë e cila është fitimprurëse, thonë nga shoqata “Dashi”, por migrimi i të rinjve ka shkaktuar telashe të blegtorëve. Krahu i punës është problem meqë të rinjtë jo vetëm ata që migrojnë por edhe ata që janë në vendlindje, nuk preferojnë angazhimin e tyre në sferën e blegtorisë. Një nga blegtorët dibran Skënder Ame për shkak të mungesës së krahut të punës ka ulur dukshëm numrin e kopeve të dhenve. Sipas tij pothuajse të njëjtat probleme i kanë edhe blegtorët të tjerë të Dibrës dhe të rajonit.

“Vetëm për disa vite kemi ulje të numrit të dhenve nga 40 mijë në 30 mijë. Krahu i punës mungon. Mungojnë barinjtë por edhe mjeshtrit që përgatisin djathin e bardhë. Mbi katër dekada merrem me blegtori meqë jemi një familje blegtorësh dhe deri sot nuk kemi patur probleme kaq të mëdha me krahun e punës. Sot nuk kemi bari as nga viset kufitare të Shqipërisë me të cilët punonim deri para disa viteve. Migrimi i të rinjve por edhe interesi minimal për të punuar në këtë sferë është evident. Një situatë e këtillë drejtpërdrejt godet blegtorinë”, thotë Ame.

Edhe anëtarët e tjerë të shoqatës së blegtorëve ankohen për mungesën e krahut të punës. Përveç migrimit të të rinjve, në këtë shoqatë thonë se jetohet bukur nga blegtoria por të rinjtë nuk preferojnë këtë degë. Asnjë i ri nuk dëshiron që të merret me blegtori. Probleme kanë edhe vet familjet e blegtorëve. Pothuajse të njëjtat probleme i kanë edhe blegtorët nga Zhupa të cilët poashtu ankohen se edhe pse ka pagesa të majme për mjeshtrit që përgatisin djathin e bardhë nuk mund të gjendet një mjeshtër i nivelit të lartë. Për shkak të situatës ka një ulje drastike të blegtorisë në përgjithësi. Ky rajon ka më pak dhen dhe më pak lopë.

Duke marrë parasysh këta rrethana, fermerët janë të brengosur. Kjo ndikon edhe në uljen e prodhimeve të qumështit. Në krahasim me një vit më parë kur blegtorët dibran plasonin afro 2 ton qumësht lope në qumështoret e vendit, sot sipas shoqatës plasmani është ulur dhe është afro një ton e gjysmë. Blegtorët thonë se nuk ndikon as rritja e pagave për punëtorët në blegtori për të tërhequr krahun e punës. Ata shtojnë se nëse situata vazhdon e këtillë, rajoni më perëndimor i vendit do të vazhdoj të ulë numrin e bagëtisë meqë mungojnë punëtorët. Në bisedën që patëm me pronarët e disa qumështoreve u informuam se qumështi i lopës dhe i dhenve në Dibër dhe rajon ka një kualitet të lartë. Në qumështoren “Tërnica” ku plasohet pjesa më e madhe e qumështit potencojnë se janë të përgatitur të rrisin çmimin e qumështit por edhe t’ju mundësojnë investime për rritjen e bagëtisë të blegtorëve lokal por situata e mungesës së krahut të punës nuk mundëson realizimin e këtyre aktiviteteve. (koha.mk)

TË FUNDIT
3 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
11 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
2 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
1 ditë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
12 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
2 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
1 ditë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
9 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
2 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
1 ditë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ