Punonjësit e mediave me paga nën mesatare

Picture of ina-online
ina-online

04/05/2024

“Rreth 70 për qind e punonjësve të mediave në Maqedoninë e Veriut marrin pagë nën mesataren e pagës që është në shtet”, kanë bërë të ditur drejtuesit e Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoninë e Veriut dhe Sindikata e Pavarur e Mediave, të cilët në bashkëpunim me Kryqin e Kuq, Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit (3 Maj), e kanë shënuar me një aksion për dhurimin e gjakut.

Paga minimale në Maqedoninë e Veriut është rreth 22.500 denarë (rreth 365 euro), ndërsa mesatarja 39.270 denarë apo rreth 638 euro.

Nga këtu u theksua se pjesa më e madhe e punonjësve në media për shkak të pagave të ulëta, planifikojnë ta braktisin punën e tyre në media.

“Gjendja socio-ekonomike e gazetarëve dhe punonjësve në media, përfundimisht nuk është në nivel të kënaqshëm në Maqedoninë e Veriut. Për këtë me vite faji i lihet faktit se Maqedonia e Veriut është treg i vogël mediatik për të mundësuar funksionimin e pavarur të mediave. Në këtë drejtim do të thosha se një ndihmesë e madhe do të ishte ajo që disa e herë e theksojmë, domosdoshmëria për formimin e një fondi për pluralizëm mediatik”, ka theksuar për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoninë e Veriut.

TË FUNDIT
19 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
26 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

14 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
21 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
13 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
20 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ