Tenesi, shteti i parë amerikan që mbron muzikantët nga Inteligjenca Artificiale

INA
INA

27/03/2024

Bill Lee, guvernatori i shtetit amerikan të Tenesit, nënshkroi legjislacionin që synon mbrojtjen e kantautorëve, interpretuesve dhe profesionistëve të tjerë të industrisë muzikore nga rreziqet e mundshme të Inteligjencës Artificiale (AI). Kjo lëvizje e bën shtetin e Tenesit, i njohur si vendlindja e muzikës ‘country’ dhe një pikënisje për legjendat e muzikës, të parin në SHBA që miraton masa të tilla. Mbështetësit, sipas një raporti në gazetën The Guardian, thonë se qëllimi është të sigurohet që mjetet e AI nuk mund të riprodhojnë zërin e një artisti pa pëlqimin e tyre. Projektligji hyn në fuqi më 1 korrik.

“Ne punësojmë më shumë njerëz në Tenesi në industrinë e muzikës se çdo shtet tjetër,” u tha Lee gazetarëve të enjten menjëherë pas nënshkrimit të projektligjit.

“Artistët kanë pronë intelektuale. Ata kanë dhurata. Ata kanë një veçanti që është e tyre dhe vetëm e tyre, sigurisht jo Inteligjencë Artificiale”, theksoi ai. Shteti i SHBA-së është një nga tre në të cilët emri, fotografitë dhe forma konsiderohen si një e drejtë pronësie dhe jo një e drejtë publiciteti. Mbetet për t’u parë se sa efektiv do të jetë legjislacioni për artistët që duan të mbrojnë artin e tyre nga kopjimi dhe riprodhimi nga AI pa lejen e tyre. Shumë muzikantë nga Tenesi thonë se nuk mund të përballojnë të presin për një zgjidhje perfekte, duke theksuar se kërcënimet e AI tashmë po shfaqen në telefonat e tyre celularë dhe në studiot e tyre të regjistrimit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ