Testohet teknologjia e njohjes së fytyrës në aeroporte

INA
INA

16 Maj, 2023

Administrata e Sigurisë së Transportit ka sqaruar se qëllimi i pilot-projektit është të përmirësojë saktësinë e verifikimit të identitetit pa ngadalësuar shpejtësinë me të cilën pasagjerët kalojnë nëpër pikat e kontrollit – çështje kyç për një agjenci që kontrollon 2.4 milionë pasagjerë çdo ditë

Një pasagjer shkon deri në një pikë kontrolli sigurie të aeroportit, fut një kartë identiteti në një vend të caktuar dhe shikon një kamerë mbi një ekran të vogël. Ekrani shfaq “Photo Complete” dhe personi kalon – pa pasur nevojë t’ia dorëzojë kartën e identifikimin oficerit të Administratës së Sigurisë së Transportit(TSA) që qëndron pas ekranit.

Është e gjitha pjesë e një projekti pilot nga TSA-ja për të vlerësuar përdorimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës në një numër aeroportesh në të gjithë vendin.

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë me këtë është t’i ndihmojmë oficerët që në fakt të përcaktojnë se ju jeni ai që thoni se kush jeni”, ka shpjeguar Jason Lim, menaxher i aftësive të menaxhimit të identitetit, gjatë një demonstrimi të teknologjisë për gazetarët në Baltimore-Washington International Thurgood, Aeroporti Marshall.

Përpjekja vjen në një kohë kur përdorimi i formave të ndryshme të teknologjisë për ta rritur sigurinë dhe për të përmirësuar procedurat vetëm sa po rritet. TSA-ja thotë se pilot-projekti është vullnetar dhe i saktë, por kritikët kanë ngritur shqetësime në lidhje me pyetjet e paragjykimeve në teknologjinë e njohjes së fytyrës dhe pasojat e mundshme për pasagjerët që duan të tërhiqen.

Teknologjia është aktualisht në 16 aeroporte. Përveç në Baltimore, ai po përdoret në Reagan National pranë Washingtonit, DC, aeroportet në Atlanta, Boston, Dallas, Denver, Detroit, Las Vegas, Los Angeles, Miami, Orlando, Phoenix, Salt Lake City, San Jose dhe Gulfport- Biloxi dhe Jackson në Misisipi. Sidoqoftë, nuk është në çdo pikë kontrolli TSA, kështu që jo çdo udhëtar që kalon nëpër ato aeroporte do ta provojë domosdoshmërisht atë.

Mënyra e funksionimit

Udhëtarët vendosin patentën e tyre të shoferit në një vend ku lexon kartën ose vendosin foton e pasaportës së tyre përballë një lexuesi të kartave. Pastaj ata shikojnë një kamerë në një ekran me madhësinë e një iPad, e cila kap imazhin e tyre dhe e krahason atë me ID-në e tyre. Teknologjia po kontrollon për t’u siguruar që njerëzit në aeroport përputhen me ID-në që ata paraqesin dhe se identifikimi është në fakt i vërtetë. Një oficer i TSA-së qëndron ende atje dhe nënshkruan në shqyrtim.

Një shenjë e vogël paralajmëron udhëtarët se fotografia e tyre do të merret si pjesë e pilotit dhe se ata mund të tërhiqen nëse dëshirojnë. Ai gjithashtu përfshin një kod QR që ata të marrin më shumë informacion.

Që kur doli, pilot-projekti është vënë nën vëzhgim nga disa zyrtarë të zgjedhur dhe avokatë të privatësisë. Në një letër drejtuar TSA-së, pesë senatorë – katër demokratë dhe një i pavarur që është pjesë e grupit demokratik – kërkuan që agjencia të ndalonte programin, duke thënë: “Rritja e mbikëqyrjes biometrike të amerikanëve nga Qeveria përfaqëson një rrezik për liritë civile dhe të drejtat e privatësisë”.

Shqetësimet e pasagjerëve

Ndërsa forma të ndryshme të teknologjisë që përdorin informacione biometrike si ID-të e fytyrës, skanimet e retinës ose përputhjet e gjurmëve të gishtërinjve janë bërë më të përhapura si në sektorin privat ashtu edhe në Qeverinë federale, janë ngritur shqetësime midis avokatëve të privatësisë se si mblidhen këto të dhëna, kush ka qasje në to dhe çfarë ndodh nëse hakerohet.

Meg Foster, bashkëpunëtore e drejtësisë në Qendrën për Privatësinë dhe Teknologjinë e Universitetit Georgetown, ka theksuar se ka shqetësime rreth paragjykimeve brenda algoritmeve të teknologjive të ndryshme të njohjes së fytyrës. Disa e kanë më të vështirë të njohin fytyrat e pakicave, për shembull. Dhe ekziston shqetësimi i hakerëve të jashtëm që gjejnë mënyra për t’i sulmuar sistemet qeveritare për qëllime të liga.

Në lidhje me projekt-pilotin TSA, Foster ka thënë se ajo ka shqetësime se ndërsa agjencia thotë se nuk po ruan aktualisht të dhënat biometrike që mbledh, çka nëse kjo ndryshon në të ardhmen? Dhe ndërsa njerëzve u lejohet të tërhiqen, ajo tha se nuk është e drejtë të vendoset përgjegjësia mbi pasagjerët e shqetësuar të cilët mund të shqetësohen se do të humbasin fluturimin e tyre nëse e bëjnë këtë.

“Ata mund të jenë të shqetësuar se nëse kundërshtojnë njohjen, do të jenë nën dyshime të mëtejshme”, ka theksuar Foster.

Jeramie Scott, me Qendrën e Informacionit të Privatësisë Elektronike, ka thënë se megjithëse është vullnetar tani, mund të mos jetë për shumë kohë. Ai vuri në dukje se David Pekoske, i cili drejton TSA-në, ka thënë se gjatë një fjalimi në prill se përfundimisht do të kërkohet përdorimi i biometrikes, sepse ato janë më efektive dhe efikase, megjithëse ai nuk dha afat kohor.

Scott ka shpjeguar se do të preferonte që TSA-ja të mos e përdorte fare teknologjinë. Së paku, ai do të donte të shihte një auditim të jashtëm për të verifikuar që teknologjia nuk po prek në mënyrë disproporcionale grupe të caktuara dhe se imazhet fshihen menjëherë.

TSA-ja ka sqaruar se qëllimi i projekt-pilotit është të përmirësojë saktësinë e verifikimit të identitetit pa ngadalësuar shpejtësinë me të cilën pasagjerët kalojnë nëpër pikat e kontrollit – një çështje kyç për një agjenci që sheh 2.4 milionë pasagjerë çdo ditë. Agjencia ka treguar se rezultatet e hershme janë pozitive dhe nuk kanë treguar ndonjë ndryshim të dukshëm në aftësinë e algoritmit për të njohur pasagjerët bazuar në gjëra të tilla si mosha, gjinia, raca dhe përkatësia etnike.

Fshirja e të dhënave

Lim ka shpjeguar se imazhet nuk po përpilohen në një bazë të dhënash dhe se fotot dhe ID-të janë fshirë. Meqenëse ky është një vlerësim, në rrethana të kufizuara disa të dhëna mblidhen dhe ndahen me Drejtorinë e Shkencës dhe Teknologjisë të Departamentit të Sigurisë Kombëtare. TSA-ja thotë se të dhënat fshihen pas 24 muajsh.

Lim ka bërë të ditur se kamera ndizet vetëm kur një person vendos kartën e tij të identitetit – kështu që nuk është duke mbledhur rastësisht imazhe të njerëzve në aeroport. Kjo gjithashtu u jep pasagjerëve kontrollin nëse duan ta përdorin atë, tha ai. Gjithashtu ai ka treguar se hulumtimi ka treguar se teksa disa algoritme performojnë më keq me demografi të caktuara, ai gjithashtu tregon se algoritmet me cilësi më të lartë, si ai që përdor agjencia, janë shumë më të sakta. Ai tha se përdorimi i kamerave më të mira në dispozicion është gjithashtu një faktor.

“Ne i marrim shumë seriozisht këto shqetësime për privatësinë dhe shqetësimet për të drejtat civile, sepse prekim kaq shumë njerëz çdo ditë”, ka thënë ai.

Zyrtari në pension i TSA-së, Keith Jeffries, ka treguar se pandemia e përshpejtoi shumë përhapjen e llojeve të ndryshme të kësaj teknologjie “të paprekshme”, ku një pasagjer nuk po i dorëzon një dokument një agjenti. Dhe ai parashikoi një “pikë kontrolli të së ardhmes” ku fytyra e një pasagjeri mund të përdoret për të kontrolluar çantat e tyre, për të kaluar nëpër pikat e kontrollit të sigurisë dhe për të hipur në aeroplan – të gjitha pa nevojë për të nxjerrë një kartë imbarkimi ose dokumente identiteti.

Ai i ka pranuar shqetësimet e privatësisë dhe mungesën e besimit që shumë njerëz kanë kur bëhet fjalë për dhënien e të dhënave biometrike Qeverisë federale, por ka sqaruar se në shumë mënyra përdorimi i biometrikës tashmë është ngulitur thellë në shoqëri përmes përdorimit të teknologjisë në pronësi private.

“Teknologjia është këtu për të qëndruar”, ka theksuar ai. /koha.net/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

word pres

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ‘nxjerr’ nga loja AirDrop, vjen me ndryshimin e madh

Apple-1

Lansimi i fundit i Apple mund të çojë në inovacion e izolim

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

INFO

NA NDIQ