Trençevska: Avancimi i të drejtave të punëtorëve është në vend të parë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25 Janar, 2023

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, sot deklaroi se gjatë hartimit të ligjit për marrëdhënie të punës i cili prek të drejtat e punëtorëve nuk duhet të nxitohet. Për draft-versionin, thekson ajo, grup i punës i përbërë nga aktorë relevant punon tashmë katër vite. Ajo sqaron se janë në vijim e sipër debatet publike të cilat organizohen me qëllim për të dëgjuar mendimet e të gjithëve dhe shtoi se nëse ka nevojë pas përfundimit të numrit të caktuar të debateve, të organizohen debate shtesë.

“Treguam arsyeje me propozimin e përfshirë në draft-versionin e ligjit. Kur punoni në një grup pune, duhet të ketë kompromis. Prandaj kemi vendosur që kontratat e punës të jenë dyvjeçare dhe të mos ketë mundësi që të nënshkruhet aneks i kontratës më shumë se tre herë”, tha ministrja lidhur me propozimin për kontratat me afat të caktuar të punës.

Ajo në një intervistë në programin e mëngjesit për “Slloboden Peçat”, theksoi se në sferën e marrëveshjeve kolektive për momentin, propozimi është që ato të lidhen në dy vjet dhe të vlejnë edhe një vit. Pasi të kenë kaluar këto tre vite, thekson ajo, “nuk do të jenë më të vlefshme”.

Lidhur me marrëveshjen e përgjithshme kolektive, megjithatë, ajo theksoi se si Qeveri vitin e kaluar kanë qenë të gatshëm ta nënshkruajnë, por për shkak të nivelit të ulët të fleksibilitetit nga ana e Lidhjes së Sindikatave e njëjta nuk është nënshkruar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ