Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

15/04/2024

Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë destinacioni më i preferuar për turizëm nga ana e shtetasve turq. Këtë e bëjnë të ditur statistikat zyrtare për muajin shkurt 2024, përcjell INA.

Pos turqëve që gjatë shkurtit ishin 5104 turistë, në vend të dytë për nga numri i madh i turistëve vijnë shtetasit e Serbisë me 3448 turistë. Në vendin e tretë janë grekët me 2679 turistë, më pas bullgarët 1621, Shqipëria me 1551, Gjermania me 1424 dhe më pas nga Kosova ishin 1346 turistë.

Nga raportimet e disa mediave maqedonase nuk përmendet aspak Kosova, edhe pse ajo në listën e shtatë vendeve që qytetarët e saj vijnë për pushime në Maqedoninë e Veriut, për të kaluar një fundjavë.

më shumë tabela e Entit të Statistikave KËTU

Sipas të dhënave të Entit të Statistikave, numri i turistëve në shkurt ka qenë 44.224, prej të cilëve 39% vendor dhe 61 % të huaj. (INA)

TË FUNDIT
13 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
20 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

13 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
19 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
18 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
16 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
16 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ