Unë e dua armiku dhe jo “mikun”

Picture of INA
INA

02/05/2024

shkruan: Kalosh Ҫeliku

Përsëgjalli, e kam dashur armikun historik. Dhe, jo “vëllezërit” pushtues serb dhe turq. “Mikun”, i cili ditën më ka lëvduar para syve, dhe natën më ka spiunuar edhe me shpifje në polici si “armik” i shtetiti të “përbashkët”. Ose, mesdite ma ka djegur shtëpinë.

Para agimit, e ka djegur edhe “xhipin” dritereve të banesës, në lagjen “Ҫair” të Shkupit. Mesdite, më ka sulmuar fizikisht mes kalimtarëve në Shkup.

Punë tjetër është ajo, se: ai nuk më ka dashur mua si “armik”, por i ka dashur “miqtë” e mi besnik?! Shumë lirë, që për pak para më kanë shitur, për një vend pune, ose një post partiak në Qeverinë e “vëllazërim – bashkimit”.

Shkaku, se: armiku im deri më Sot, përsëgjalli nuk më ka blerë me pak para, as vende pune, as edhe me poste partiake. Aqmëpak, më ka dashur dhe lëvduar para syve si shkrimtar shqiptar. Por, më ka përndjekur këmbakëbës Dje, edhe Sot: me “miqtë” e mi besnik përsëgjalli si shkrimtar shqiptar, edhe SotekësajDite. E, “miku” im besnik me “besë”, më ka shitur edhe pa para. Nuk e besoj, se: do të më blejnë me para, dhe poste partiake, edhe pas vdekjes.

Fatkeqësi familjare dhe kombëtare, është: kur sot, mu si Dje të delë si “mik”, edhe ndonjëri i gjakut të familjes. Fis, të cilin e ke përkrahur me vende pune, dhe poste partiake. Prandaj, edhe falë tyre si “miqë” besnik, në Luftën me Penë, jam ende gjallë si shkrimtar në Shkup.

Nateditë, me poezi erotike nën Rrap. Herë pas here, edhe matanë “Urës Gurit”, te “Parku i Grave”, nën dëllinjat e dikurshme djaloshare, Sot: të rritura Pisha.

Faleminderit, armikut. Që, pa ndihmën e tij nuk do t’i kisha shkruar gjithë këto libra. Jo. “mikut”, që nateditë më ka spiunuar në polici…

TË FUNDIT
10 orë
Marrëveshja e Konçulit
2 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
2 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës
2 ditë
Ramabaja: Edi Rama - ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit
2 ditë
Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

ME TE LEXUARA

10 orë
Marrëveshja e Konçulit

LEXO MË SHUMË

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

nexhat

Diplomacia e globalizimit

adnan azizi

Azizi: Ata kishin vjedhur në shtëpinë e vet…

INFO

NA NDIQ