Uzuni si Lewandowski, ja çmimet individuale te sezonit në Spanjë

INA
INA

05/06/2023

Robert Lewandowski rezultoi golashënuesi më i mirë për sezonin 2022-2023 në La Liga me 23 gola (asnjë me 11-metërsh). Përveç kësaj, ai gjithashtu ngriti trofeun e kampionit me Barcelonën.

Që nga fillimi i kampionatit, sulmuesi polak ishte në krye të renditjes, ndonëse pas Kupës së Botës mesatarja e shënimit ra ndjeshëm.

Podiumin në këtë klasifikim e plotëson Joselu, i cili, pavarësisht rënies së Espanyolit, ka pasur një sezon të shkëlqyer me 16 gola të shënuar.

Përveç kësaj, galiciani ka fituar trofeun “Zarra” për golashënuesin më të mirë spanjoll, duke shënuar një gol më shumë se Borja Iglesias i Betisit.

Trofeu “Zamora” për portierin me më pak gola të pësuar i ka shkuar një lojtari tjetër të Barçës: Ter Stegen pësoi më pak se Oblak dhe Remiro, respektivisht i dyti dhe i treti në renditje.

Uzuni, golashënuesi më i mirë në LaLiga2
Me të njëjtin numër golash me Lewandowskin (23), Myrto Uzuni, sulmuesi i Granadës, ka arritur të fitojë “Pichichi” në Kategorinë e Argjendtë të futbollit spanjoll.

Në vend të dytë ishte Raúl (Mirandés), me 19 gola, kurse podiumin e mbyllën Bakis (Andorra) dhe Stoichkov (Eibar), të cilët shënuan nga 12 gola.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Mesi topi arte

Zbulohen shanset e lojtarëve për të fituar Topin e Artë 2024, nuk prinë as Haaland dhe as Mbappe

lautaro martinez

Lautaro: Pija qetësues në çdo ndeshje deri në finalen e Champions League

Ronaldo

Ronaldo e festoi me gol dhe asist ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

Sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Në “Euro 2024” të shfrytëzojmë mundësitë tona, duhet të provojmë shanset dhe të tentojmë

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

INFO

NA NDIQ