Vendim historik për botën e kriptovalutave – SHBA miraton ETF-të e Bitcoinit

INA
INA

11/01/2024

Në një vendim historik, Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Këmbim ka miratuar 11 fonde spot Bitcoin, duke përfshirë ato të Grayscale, Bitwise dhe Hashdex, sipas një deklarate të mërkurën, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm për industrinë e kriptomonedhave.

Ky veprim i shumëpritur u ofron investitorëve të zakonshëm dhe institucional në Shtetet e Bashkuara një rrugë të re për të fituar ekspozimin ndaj çmimit të Bitcoinit përmes një produkti të rregulluar financiar.

Zëdhënësi i menaxherit kryesor të aseteve të kriptovalutave, Grayscale tha se “unë jam i lumtur të konfirmoj që ekipi i Grayscale ka marrë miratimet e nevojshme rregullatore për të ngritur GBTC në NYSE ARCA, dhe ne do të ndajmë një njoftim për shtyp me informacion shtesë së shpejti”.

Miratimi vjen pas një periudhe të tensionuar të pasigurisë që arriti kulmin të martën kur llogaria zyrtare e SEC-së X (e njohur më parë si Twitter) raportohet se u hakua, raporton reuters.

Llogaria e komprometuar njoftoi para kohe miratimin e të gjitha aplikacioneve në pritje për ETF-të e Bitcoinit

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

DASH departamenti amerikan

SHBA ofron 15 milionë dollarë kush jep informacion rreth liderëve të Lockbi

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ndalon ‘screenshot’ për profilet: Si funksionon dhe çfarë ndryshon

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

iphone- telefon mobil

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

kompjuter

“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit

INFO

NA NDIQ