VIDEO) Bytyqi braktisi konferencën për media, shkak pyetja që gazetari i parashtroi Kovaçevskit

INA
INA

13/10/2023

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi braktisi konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, kjo pasi kryeministri u pyet nga njëri prej gazetarëve: “në rast të zgjedhjeve të pasuksesshme presidenciale, a jeni i gatshëm të pranoni që shteti të mbetet në duart e BDI-së?”.

“Unë mendoj se nuk duhet të qëndroj në pyetjen tuaj”, tha Fatmir Bytiqi dhe braktisi konferencën për media. Ndërkohë edhe kryeministra Kovaçevski ndonëse u përgjigj, pyetjen e cilësoi si jo-korrekte.

“Pyetja e juaj ishte absolutisht jokoreekte, unë do të përsëris diçka që e kam thënë më 11 tetor. Sot në vendin tonë kemi koncept për një Maqedoni Evropiane të cilin e udhëheq Qeveria dhe LSDM-ja, e cila i trajton të gjithë qytetarët njësoj, pa-dallim përkatësisë fetare dhe kombëtare. Megjithatë kemi paraqitjen e një populizmi i cili populizëm ka për bazë etno-nacionalizimi dhe ksenofobi, që sipas meje paraqet formë të fashizmit modern”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ