Vuçiq pritet në Davos me flamurin e Shqipërisë së Madhe

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Flamuj të Shqipërisë së Madhe dhe Kosovës të varur në murin e një ndërtese përballë hotelit ku ai do të qëndrojë, kjo ishte pritja që iu rezervua Aleksander Vuçiç në Davos të Zvicrës, ku presidenti serb mbërriti për të marrë pjesë bashkë me liderë të tjerë në Forumin e njohur botëror të Ekonomisë, i cili nisi të hënën e zgjat deri në 20 janar.

Lajmin e raporton një reporter i media serbe Tanjug, i cili ndodhet në resortin dimëror zvicerane për të raportuar mbi takimin vjetor ku një elitë globale e liderëve të biznesit, politikanëve dhe ekonomistëve bëjnë parashikime të guximshme dhe përpiqen të përcaktojnë agjendën për vitin në vijim.

Vuçiç më herët sakaq, në një gjest të rrallë nga ana e tij, ka shprehur haptazi pakënaqësinë me Rusinë dhe i kërkoi asaj t’i japë fund fund përpjekjeve për rekrutimin e serbëve për të luftuar përkrah grupit të saj paraushtarak Wagner në Ukrainë. Ai kritikoi faqet e internetit të Rusisë dhe grupet e rrjeteve sociale për publikimin e reklamave në gjuhën serbe në të cilat grupi Wagner thërret vullnetarët që t’u bashkohen radhëve të tij.

“Nuk është e drejtë që dikush thërret njerëzit në Serbi, e cila është e vetmja që nuk i ka vënë sanksione Rusisë, të luftojnë në Ukrainë, kur dihet se kjo është kundër rregullave tona”, tha presidenti serb në një intervistë në televizionin Happy. Vullnetarët serbë morën pjesë në luftime së bashku me forcat pro-ruse në Ukrainë në vitet 2014 dhe 2015. Askush nuk i di numrat e saktë, por dhjetëra serbë janë regjistruar për të luftuar në Ukrainë që nga viti 2014, thonë vëzhguesit.

TË FUNDIT
1 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
7 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
7 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ