Bashkëluftëtari i Shaban Polluzhës rrëfen ngjarjen si u vranë 1.253 çetnik serbë/VIDEO

Bashkëluftëtari i Shaban Polluzhës, Aziz Morina ka rrëfyer ngjarjen e 9 prillit të vitit 1941, ku ishin vrarë 1.253 çetnikë serbë, nga njësiti Shqiponja...

Referendum dhe zgjedhje të parakohshme, skenari që do të pasojë?!

Në Maqedoni nuk përjashtohet mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, nëse për to insiston opozita. Kjo është theksuar dje nga kryeministri Zoran Zaev, gjatë...

“Jeta, liria dhe kërkimi i lumturisë”, 242 vjet nga shpallja e pavarësisë së Amerikës...

Gjysma e dytë e shek XVIII shënoi të ashtuquajturin “shekulli i revolucioneve”. Interesat kolonialiste të perandorive evropiane, lindja e ideologjive të reja, konvulsioni social...

Dervish Cara-Tetova kërkoi autonominë e Shqipërisë para 170 vjetësh

Ky Kolos nga Tetova me tërë forcat e veta iu kundërvu një perandorie të madhe siç ishte Turqia në atë kohë. Ky komandant u...

Shpenzoi 4.000 dollarë në një statujë gjigante për “t’ia treguar administratës së qytetit” një...

Ted Pelkey ​​nga Westford, një qytet në Middlesex County, Massachusetts, Shtetet e Bashkuara, vendosi të marrë hak për administratën e qytetit e cila prej...

Si vdiq Stalini, nga helmi për minj, apo nga sulmi në tru

Është e vërtetë se diktatori më mizor rus, Josif Visarionovich Giugasvili, i njohur si Stalin, i cili vdiq në vitin 1953, në vitet e...

Nga katrahura e vendlindjes, në ballë të demonstratave shqiptaro-amerikane

Ismail Arsllani Aeroplani tejoqeanik gllabëronte mijëra kilometra për të zbritur në Aeroportin e Shkupit, ku do të përfundonte destinacioni i zonjës Zarie Telha, një veprimtare...

Ato janë varre pushtuesish, mbretëria e Greqisë pushtoi dhe vendosi ligjet e veta

Në thirrjen e Mbretit Jorgo i II, thuhej se populli shqiptar duhet t’i bindet tashmë vetëm ligjeve të Mbretërisë së Greqisë. Nga dokumentet e asaj kohe...

Profilet e perandorëve ilirë që drejtuan botën (Foto)

Për rreth 3 shekuj (251–565), Roma u mbizotërua nga perandorë ilirë; ishte pikërisht kjo periudhë kur fiset vandale e sllave u mbajtën larg kufijve...

Ja e vërteta se a ka më shumë shqiptarë në burgun e Idrizovës, sa...

Me Ligjin për amnisti propozuar nga Ministri i Drejtësisë dhe Qeveria e Republikës së Maqedonisë  votuar më datë 15.01.2018 nga Kuvendi i Maqedonisë, në...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!