Shqiptari Ferid Murati është shumë afër zbulimit të ilaçit kundër kancerit

Ferid Murati lindi më 14 shtator të vitit 1936 në Whiting, Indiana, ShBA, është studiues shqiptaro-amerikan i mjekësisë, fitues i Çmimit Nobel për mjekësi...

“Monstra”: 6 vjet në kërkim të zbardhjes së rastit së vrasjes makabre pesëfishe

12 prill 2012 – ishte mëngjesi që të gjithë i kërkonim përgjigjet e pyetjeve kush, si dhe pse i vrau katër djelmoshat e rinj dhe...

Përplasje brenda Shtëpisë së Bardhë për këshilltarin shqiptar, ja çfarë ndodhi

Ylli Bajraktari nuk do të jetë më në krye të stafit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC), në SHBA, sipas spekulimeve në median amerikane. Shqiptaro-amerikani...

Vdekja e legjendës së muzikës nuk ka qenë natyrale, zbulohen detaje shokuese

Elvis Presley nuk ka ndërruar jetë nga një infarkt, të paktën kështu zbulon ish-bashkëshortja e tij Prishila. Të dhënat e reja kanë dalë në...

Si i rekrutonte UDB-ja intelektualët shqiptarë në vitet ’50: Rasti i Martin Camajt dhe...

Nën lupën e CIA-s Në vitet 50-të kur sipërfaqësisht dukej se po vendosej një lloj detanti i ftohtë  në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave, UDB nuk kishte hequr...

Letra e Jusuf Gërvallës për Nënën Ajshe në Dubovik, shkruar në shtator 1980

Nanë e dashtun! Rruga e jetës na pruni deri këtu. Zor sa të duesh. Po kollaj, s’ka qysh bahet ma kollaj. Ti vetë sa e...

Selam nga ushtari shqiptar në Ushtrinë Turke nga fronti në Siri/FOTO

Selam nga ushtari shqiptarë në Ushtërinë e Turqisë i cili gjendet në Afrin të Sirisë!! Pas fitores së madhe të ushtrisë Turke në Afrin,...

Ky është vendi ku fshihen 70 ton ar në Maqedoni

Enti gjeologjik i Maqedonisë ka konfirmuar vlerësimet e mëhershme për rezervat e minierës së arit e të bakrit në komunën Bosilovo, njofton agjencia e...

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve: Jam Ilir!

Nga Lucia Nadin Alexander the Great Founding Alexandria Alexander the Great Founding Alexandria Placido Costanzi – shiko* (Italian painter -1702-1759) Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin...

Zhdukja e pilotit Sinan Vitija në Maqedoni, 25 vite pa asnjë gjurmë/FOTO

Nga Mehmet Latifi/ Pas publikimit të shkrimit me titull “ Jasen fshehë mëkatet e APJ-së”, botuar në të përditshmen “Vreme”, ku thuhet se janë gjetur...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!