Kulturë

Kulturë

Heshtëni se ujku troket pas dere –Kalosh Çeliku

Gjallë është Kulltugofagu i Fan Nolit. Dudumi, po të mos ishte gjallë, shqiptarët sot nuk do të ishin në këtë gjendje politike, ekonomike, arsimore...

Në Zarë hapet edhe gjimnazi për shqiptarët

Mehmet Latifi -INA Pas një angazhimi të përkushtuar për mësimin e gjuhës dhe letërsisë shqipe për nxënësit shqiptar të shkollave tetëvjeçare në Zarë, që tashmë...

Koleksioni i rrallë: Kështu dukej Shqipëria në vitin 1990(FOTO)

Disa nga fotot e Martin Parr, realizuar në Shqipëri në vitin 1990, janë publikuar edhe më parë.Por ky koleksion, i risjellë në blogun e...

Filmi kosovar “Shoku” nominohet për Oscar

Filmi kosovar “Shok” është nominuar për çmimin prestigjioz “Oscar”. “Shok” bën pjesë në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër dhe do të garojë me...

Zëvëndësohet me origjinal flamuri shqiptar në MSP

Reagimet e qytetarëve dhe mediumeve lidhur me flamurin shqiptar të vendosur në rendin e flamujve të vendeve të ndryshme të botës, që ishte një...

Meri Kavkaleva- Stoilkova nga Manastiri : Po, unë flas Shqip

INTERVISTË ME PIANISTEN DHE PROFESORESHËN NGA MANASTIRI Mr. MERI KAFKALEVA Meri Kavkaleva- Stoilkova, është një pianiste e njohur nga Manastiri. Në një intervistë për agjencinë e...

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga...

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga mbarë bota Merita Islami është studentja e re nga Shkupi që kanë lënë gojëhapur...

Dikur krahu i djathtë i Ali Ahmetit, sot dr- i shkencave...

Profesori i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe të Universitetit të Tetovës, mr. sc. Nazmi Beqiri, ditë më parë, në Fakultetin Filologjik ,,Bllazhe Koneski”...

Se Shqiponjën kur e vranë, një krah’shqipes i’a thanë! (Poezi)

Se Shqiponjën kur e vranë, një krah’shqipes i’a thanë!  (Poezi për komandat Shqiponjën) Sa shumë Trima kishte Kumanova Ishte më trimi komandant Shqiponja Xhemail Rexhepi i thonë me...

Anulohet koncerti i Eros Ramazzotit në Beograd

Koncerti ishte paraparë të mbahej më 24 shtator Për shkak të interesimit të vogël për koncertin e këngëtarit italian, Eros Ramazzoti që është dashur të...