Monday, January 22, 2018

Rrëfimet e shkrimtarit të oborrit: Kim Jong-Il qau para meje!

Realitet – Jang Jin-Sung dikur ishte shkrimtar i oborrit të diktatorit koreanoverior, Kim Jong-Il. Si njëri ndër “renegatët” e rangut më të lartë, ai raporton...

Aktori kumanovar Musa Isufi në skenë me Gresa Pallaskën

Aktorët dhe regjisorët kumanovarë kohëve të fundit  gjithnjë e më tepër janë duke u shfaqur në projekte të rëndësishme kinematografike. Projekti i radhës vjen nga...

Houllebecq flet për librin dhe terrorizmin fetar

“Në Francë është ushqyer mendim i gabuar për terrorizmin, qoftë ai fetar ose jo. Kjo është ajo që në Evropë e kemi të përbashkët”...

“A Perfect Day”, historia e Ballkanit lansohet në gusht

Ngjarja zhvillohet në vitin 1995 ndërsa në të luan edhe aktorja franceze Melanie Thierry. Filmi ka pasur premierën e tij në Festivalin e Kanës. Me...

Zake Prelvukaj: Politika e ka shkatërruar intelektualin!

Piktorja dhe profesorja e njohur Zake Prelvukaj në BLIC CULTCHAT flet për kulturën e Kosovës dhe prag verën e zbehtë. Mangësitë dhe përparësitë e...

“Babai” rrëmben tri çmime në Filmfest Munchen

‘Babai’ me skenar dhe regji nga Visar Morina sonte në ndarjen e çmimeve në Filmfest Munchen rrëmbeu tri çmimet në të cilat ishte në...

Piramidat e Gizes- Përtej Shkencës!

Guxim Klinaku/INA  Qyteti i lashtë i Gizës Giza është qytet arab ne Egjiptin e lashtë, i cili ndodhet shumë afër lumit Nil. Nuk është edhe aq qytet i...

Shteti Islamik vazhdon me shkatërrimin e trashëgimisë

Thashethemet tregojnë se blerës kudo nëpër botë nuk kanë hezituar të bashkëpunojnë me xhihadistët që me anë të tregut të zi të blejnë këto...

Akademia e Filmit Europian, stacion në Prizren

Organizatorët e Festivalit Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të shkurtër DokuFest kanë prezantuar në Prizren programin “SHORT MATTERS 2015”, turneu i Akademisë së Filmit...

Zeneli: Po vijnë ditë të mira për librin

Shkrimtari dhe drejtori i shtëpisë botuese “Buzuku”, Abdullah Zeneli, në një intervistë ekskluzive për agjencinë INA fletë për panairin e fundit të librit në...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!