-8.3 C
Macedonia
E premte, Dhjetor 15, 2017

Profesori kumanovar Ilaz Ameti vlerësohet nga universitetet elitare ndërkombëtare

Profesori i Unversitetit të Tetovës, Dr. Ilaz Ahmeti gjithnjë e më tepër po afirmohen me punën e tij shkencoro-hulumtuese në nivel  ndërkombtarë, njofton agjencia...

Preshevari fiton “Gold Medal of Excellence”në Austri/Fotot e rralla dhe fantazitë me hënën

Imagjinata, vëllai dhe aparati fotografik, këto janë tre elementët e zakonshëm që i bëjnë të jashtëzakonshme fotografitë e 23-vjeçarit nga Presheva, Adrian Limani. Adriani...

Strugë, ekspozitë me objekte të vjetra (Video)

Më shumë se 100 gjësende të vjetra janë ekspozuar në ekspozitën e mbajtur në shkollën fillore në fshatin Koroshishtë të Strugës. Bëhet fjalë për...

Tradhtitë e Xhozefinës, gruas së Napoleonit

“Kam ecur me mendjen mbushur me mendimet për ty. E ëmbla ime, e pakrahasueshme ç ‘efekt të çuditshëm ke mbi zemrën time. Por, çfarë...

38 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot kur në të gjithë botën bëhet fushatë për 365 ditë të Drejta të Njeriut, bëhen 38 vjet që kur Nënë Tereza ka marrë...

Historiani kumanovar fitues i çmimit shtetëror “Shën Klimenti i Ohrit” për vitin 2017

Në nder të festës “Shën Klimenti i Ohrit”, në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot është dorëzuar çmimi shtetëror me të njëjtin emër për...

“Maksi dhe Kimi” në Kumanovë

Për dashamirët e artit skenik, sonte, e shtunë, sonte më 9 dhjetor, në skenën e Teatrit të Kumanovës do të shfaqet premiera e psikodramës...

Grafisti Burhan Ahmeti ekspozitë personale (FOTO)

Në Çifte Hamam në Çarshinë e Shkupit, mbrëmë, me një ceremoni solemne, grafisti nga Gostivari, Burhan Ahmeti hapi ekspozitën e tij personale, njofton Portalb.mk. Në hapësirën...

Ndërron jetë aktori i njohur kosovar

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm ka ndërruar jetë aktori i njohur kosovar, Blerim Peci. Lajmin e ka bërë të ditur miku i...

Në Tokio hapet ekspozitë me fotografi të Nënës Terezë

Është hapur në Tokio një ekspozitë me fotografi nga jeta dhe udhëtimi bamirës i Nënës Terezë. Ekspozita vjen në Sophia University ndërsa ka për qëllim...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!