Po rrezaton Rijeka me shtatoren e të shenjtës, Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza

Kisha e Shën Marisë në Trsat të Rijekës, tash e tutje, do ta ketë përjetësisht, të Shenjtën Nënë Tereza, e brez pas brezi komuniteti...

Zbardhja e tri dekadave të shqiptarëve në Maqedoni nëpërmjet 463 dokumenteve

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, sikurse dihet, shqiptarët – të cilët nuk u lanë të ishin pjesë e shtetit amë, Shqipërisë –...

Mirash Ivanaj, njeriu që fliste me heshtjen

Jeta dhe vepra e Mirash Ivanajt, përmes botimit “Mirash Ivanaj – Ministri i Hekurt” i Lazër Radit Nga Dine Dine Leximi i librit “Ministri i...

Teatri i ri Turbina / Nga Reshat Arbana te Ndriçim Xhepa, yjet që ngjiten...

Skena e re “Art Turbina” do të çelë siparin e një sërë shfaqjes që pritet të pasurojnë jetën artistike të kryeqytetit. Tirana do të...

Zbardhja e tri dekadave të shqiptarëve në Maqedoni nëpërmjet 463 dokumenteve

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, sikurse dihet, shqiptarët - të cilët nuk u lanë të ishin pjesë e shtetit amë, Shqipërisë -...

Artistët bëhen bashkë me këngë dhe apelojnë kundër shkatërrimit të lumit në Valbonë

Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë. Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave...

Poeti BEAT BRECHBUHL – laureat i çmimit “NAIM FRASHËRI”

Poeti Beat Brechbuhl është fitues i çmimit të madh "Naim Frashëri" të Edicionit XXII të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit". Ky është...

Preveza në Greqi, ku ende flitet gjuha shqipe

Një dokumentar nga Preveza që sjell historinë e dikurshme të këtij qyteti, ashtu siç sjell edhe realitetin e sotëm, realitet që ruan me vështirësi...

Frashëri, “një kupë qiell”, por më i ndrituri i historisë dhe i kulturës shqiptare

Nga Zylyftar Hoxha Kam shkuar disa herë në Frashër, me rast apo pa rast, me sebep apo pa sebep, si i thonë. Megjithëse larg...

Zbulim epokal dorëshkrimesh në manastirin 1500-vjeçar

Koha e zbulimeve të mëdha s’ka mbaruar ende” Doni prova? Një grup studiuesish në Bibliotekën Elektronike të Dorëshkrimeve të Lashta (EMEL) në Kaliforni përdorën një...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!