19.2 C
Macedonia
E martë, Shtator 19, 2017

Shuhet Hajrie Rondo, fjalët prekëse të “Marigosë”

Aktorja e madhe Hajrie Rondo ka ndërruar jetë para pak minutash në moshën 66 vjeçare në Himarë. Lajmi konfirmohet nga newsbomb.al. Muaj më parë aktorja...

Shfaqja ‘Eshtrat që vijnë vonë’ në MOT International Theatre Festival

Shfaqja “Eshtrat që vijnë vonë”, që u shfaq premierë në muajin maj të këtij viti në Teatrin Kombëtar të Kosovës, ka marrë ftesë nga...

Ulpiana Lama do të dekorohet me Urdhrin Kombëtar të Meritës

Zëvendës ambasadorja e Ambasadës Kosovare në Francë, Ulpiana Lama, do të pranojë Urdhrin Kombëtar të Meritës nga ambasadori Didier Chabert. Dekorimi saj do të bëhet...

Në krejt Strugën bie, në Llabunisht rriten numri i nxënësve

Përkundër probleme të trashëguara, në shkollën fillore “Murat Labënishti” edhe këtë vit ka rritje të numrit të nxënësve që regjistrohen në klasë të parë....

Artisti shqiptar në Sydney me transformimin e veprës së Mozartit

Për edicionin e 33-të me radhë, “Kaldor Public Art Project” është duke shpërfaqur “The Last Resort” (Resorti i fundit), premierë botërore e instilacionit të...

Botohen portretet e Skënderbeut, Pirros dhe Aleksandrit të Madh (FOTO)

Janë botuar portrete të rralla të tre shqiptarëve të cilët i njeh historia botërore. Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Pirro i Epirit dhe Aleksandri i Madh, këto...

Ushtari i UÇK-së që një jetë të tërë i’a kushtoi Kombit dhe Atdheut (FOTO)

Jeta dhe vepra e Feti Abazit së shpejti do të dalë në një libër, i cili do të botohet. Libri do të jetë me...

Rekuiem mbi makinën time të shtypit

Ismail Arsllani Në një rrumbullakim motesh jetësore, seç hetova në rradake një dridhje si ajo e celularit pa zë dhe, për një çast, rrufeshëm, m’u...

Kush e solli Doruntinën (Kush i vodhi paratë e Teatrit Shqiptar Shkup)

“Kush e solli Doruntinen” Titulli i shkrimit qe pason, per njerez te ngritur intelektual do te jetë shume i kuptueshem,per ata qe 50 vite vizituan...

Skandal/ “Humbasin” 96 piktura të Galerisë së Arteve

96 piktura mungojnë në fondin e pasurisë kombëtare në galerinë e arteve. Report Tv ka siguruar një listë të institucioneve të cilat nuk kanë kthyer...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!