21.3 C
Macedonia
E premte, Gusht 4, 2017

Figura dylli për anëtarët e komisionit që hartuan Alfabetin e Gjuhës Shqipe

Në Muzeun e Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir u realizua takimi i delegacionit i Qeverisë të Republikës së Shqipërisë dhe atij të Maqedonisë...

Marigona Qerkezi fiton çmimin e parë ndërkombëtarë operistik “Leyla Gencer”

Po sipas Qerkezit, në të njëjtën garë asaj i është ndarë edhe çmimi special Accademia Teatro alla Scala Në Stamboll të Turqisë është mbajtur edicioni...

“Baushtellë: Balkan Temple” performon këtë të shtunë në Kalanë e Beogradit

Duke filluar nga ora 17:00 një pjesë e Kalasë së Beogradit do të shndërrohet në hapësirë performuese ku artistët e “Baushtellë: Balkan Templ” do...

Video: “Cobra 11” lufton kundër familjes mafioze shqiptare

Të enjten pritet të startojë në televizionin gjerman RTL seriali shumë i ndjekur “Alarm fuer Cobra 11”. Këtë herë kundërshtarët e heronjve të policisë rrugore...

NUSE PA KOÇI

NGA KALOSH ÇELIKU   (Penën rebele me dy tyta ende e kam në brez)  Bërlloku shqiptar na erdhi te pragu i derës “Komandantë” me duart e përlyera me gjak. Këmbekokë...

Shpëtimi i hebrenjve, një rrëfim historik për Shqipërinë dhe shqiptarët

Intervistë me znj. Felicita Jakoel, presidente e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri  Familja – Arditët ishin pesë gjithsej. Historia e tyre është shumë e çuditshme. Atyre nuk...

“Shota” shkëlqen në festivalin “Alto Minho” në Portugali

Festivali Folklorik “Alto Minho” organizohet çdo vit në Portugali dhe këtë vit ka qenë edicioni i 19-të i tij. Suzana Berisha Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe...

Blerina Rogova-Gaxha fiton çmimin prestigjioz të letërsisë “Crystal Vilenica” 2015

Poetes, eseistes dhe gazetares Blerina Rogova Gaxha i është ndarë çmimi prestigjioz për letërsinë “Crystal Vilenica” në një ndër festivalet më të rëndësishëm të...

Kosova në garë me dy filma për European Film Awards

Kosova për herë të parë në European Film Awards me dy filma të propozuar. Në mesin e 52 filmave gjithsej që janë nominuar për European...

Serbët helmuan babain e Nënë Terezës

Në këtë natë të veçantë shtëpia ishte e mbushur me patriot shqiptarë, të cilët deri në të gdhirë diskutonin dhe këndonin të përcjellur me...