10 këngët më të mira të Tina Turner dhe historitë prapa tyre

INA
INA

25 Maj, 2023

Tina Turner, e cila vdiq në moshën 83 vjeç, krijoi shumë këngë me kombinimin R&B, funk, rok dhe pop.

Këngët kanë gjurmët nga historia e saj e marrëdhënies së trishtë me burrin e parë te rikthimi i fuqishëm në vitet 1980.

Disa prej këngëve të saj më të famshme:

1. River Deep, Mountain High

Tina gjeti suksesin me burrin e saj në vitin 1960 dhe një nga kryeveprat erdhi gjashtë vjet më vonë kur producenti Phil Spector kërkoi të punonte me të.

Kënga arriti në vendin e tretë në Britani.

2. Proud Mary

Kjo këngë bëri bujë në SHBA. Arriti në vendin e katërt dhe fitoi çmimin Grammy, shkroi BBC.

3. Nutbush City Limits

Muzika e këngës ishte kujtim nostalgjik nga fëmijëria e saj. Tri vjet pasi kjo këngë doli, Tina e la burrin e saj pas vitesh vuajtjeje nga abuzimi.

4. Let’s Stay Together

Tina filloi sërish dhe e ndërtoi veten si solo artiste pas ndarjes nga burri, Ike. Momenti kulmues i rikthimit të saj do të vinte kur takoi dy anëtarë të grupit elektro-pop Heaven 17.

5. What’s Love Got to Do With it

Ajo e çimentoi statusin si solo artiste me këtë këngë. Kjo i dha Tinës numrin një në listën e SHBA-së për të vetmen herë si e para dhe fitoi Grammyn.

6. Private Dancer

Pasi e realizoi këngën, Tina pati thënë se nuk e kishte kuptuar se ajo ishte për një punonjëse seksi.

“Kur isha me Iken, kur heshtja për të shmangur një argument, kur qëndroja me të pavarësisht se doja të largohesha, këtë mendoja kur e këndoja këngën, dhimbjen kur bën diçka që nuk do, çdo ditë”, ishte shprehur ajo duke thënë se secili e shet veten në një mënyrë.

7. We Don’t Need Another Hero

Kjo këngë u paraqit në filmin e Mel Gibronit “Mad Max Beyond Thunderdome”.

Ishte një hit tjetër, duke arritur në numrin dy në SHBA dhe duke marrë një nominim për Grammy dhe një çmim Ivor Novello.

8. The Best

Ishte e shkruar nga Bonnie Tyler, por mbeti hit i vogël. Më pas, Tina i shtoi një zë më të fuqishëm dhe u bë një nga këngët e saj më të famshme dhe himnet e dekadës.

9. Steamy Windows

Një tjetër këngë e fuqishme dhe feministe e Turnerit.

10. GoldenEye

Tingulli kryesor i James Bondit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për çdo artist. Pas suksesit të Tinës në nominimin për Oscar, producentët e Bondit e thirrën atë për debutimin në 007.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

enrique iglesias ricky martin

Për herë të parë Enrique Iglesias e Ricky Martin do të performojnë në Tiranë

jurgena kiara luizi

Derisa Kiara është në Turqi, Luizi në të njejtën orë me ish të dashurën në një parukeri?!

dua-1

Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

olta luizi

Olta e thumbon keq Luizin

luiz-dea

Kiara në Turqi, Luizi shihet bashkë me Dea Mishel (FOTO)

xhesika berberi luizi

Xhesika: Kiarën e patur kolege, është vajzë…

vjosa osmani ismail kadare

Presidentja Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

genti

Gjysmë të zhveshur, Monika Lubonja dhe Genti nxjerrin videon nga dhoma e hotelit: S’jam Olta unë

INFO

NA NDIQ