18 vjet burg për ish-kryeministrin kroat Ivo Sanader

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Janar, 2023

Kolegji jo-gjyqësor i Gjykatës së Qarkut të Zagrebit vendosi që ish-kryeministri dhe presidenti i Bashkimit Demokratik Kroat Ivo Sanader do të duhet të kalojë gjithsej 18 vjet e tetë muaj burg bazuar në vendimet në tre raste korrupsioni.

Vendimi është marrë në fund të dhjetorit dhe këto ditë i është dërguar Sanaderit dhe avokatëve të tij.

Avokati i Sanaderit, Çedo Prodanoviq, ka vlerësuar se vendimi i kolegjit jashtëgjyqësor, i cili ka përcaktuar dënimin e unifikuar për tre aktgjykime të formës së prerë, është absolutisht i pabazuar dhe ka shpallur ankesë.

Mbrojtja beson se për të gjitha vendimet, duke qenë se janë vepra të ngjashme kriminale, Sanader nuk mund të marrë një dënim të përbashkët prej më shumë se 15 vjet burg.

Deri më tani, ish-kryeministri ka kaluar rreth shtatë vjet e gjysmë pas hekurave, në paraburgim apo nën vendime.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

BALKAN

Maqedonia dhe vendet tjera të Ballkanit në “paradhomën” e BE-së

chollet

Chollet ka biseduar me Vuçiqin, tregon çfarë i ka kërkuar për situatën në Veri

bujar-1

OSBE me 9 hapa për Veriun e Republikës së Kosovës

edi rama

Ultimatumi i Borellit/ Rama: Zgjidhni konfliktin para se BE të zbatojë masa të forta

IMG_1832

Shqiptarja 46-vjeçare bën namin, vjedh 3 milionë euro

ali-ahmeti-2

BDI feston ditëlindjen, koktej festiv, por edhe ‘luftë’ brenda llojit

borell-borel

BE i kërkon Kosovës mbajtje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri

INFO

NA NDIQ