8 faktorë që mund t’ju shfaqin rrudhat në fytyrë më shpejt se sa mendoni

INA
INA

03/06/2023

Ndërsa bëhemi më të vjetër, ato zhvillohen natyrshëm. Megjithatë, është krejtësisht normale që të keni rrudha në lëkurë. Ndërsa plakemi, lëkura jonë normalisht bëhet më e thatë, më e hollë dhe më pak elastike. Megjithatë, mund të jetë shqetësuese nëse filloni të rrudheni para kohës tuaj.

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit

Rrudhat janë shkaktuar kryesisht nga dielli. Rrezatimi UV nga rrezet e diellit mund të depërtojë në shtresat më të thella të lëkurës dhe të shpërbëjë kolagjenin, gjë që e bën lëkurën më pak fleksibël. Përdorni krem kundër diellit që është i përshtatshëm për llojin tuaj të lëkurës, pavarësisht nëse jeni brenda ose jashtë, nëse jeni duke vozitur ose thjesht duke u çlodhur pranë dritares.

Pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit

Pirja e duhanit shpesh redukton qarkullimin e gjakut në lëkurë, duke përshpejtuar plakjen e lëkurës. Lëkura është tharë nga alkooli. Si rezultat, lëkura humbet forcën dhe fleksibilitetin. Rrudhat fillojnë të zhvillohen kur lëkura fillon të ulet. Pra, për hir të lëkurës suaj, hiqni dorë nga pirja dhe pirja e duhanit.

Kërcim syri

Zhdukja e syve dhe lëvizjet veçanërisht aktive të fytyrës si rrudha e vetullave dhe vrenjtja e vetullave mund të kontribuojnë gjithashtu në rrudhat. Kur shikoni sytë, muskujt e fytyrës tuaj ngurtësohen.

Kolagjeni humbet fleksibilitetin dhe ngurtësinë ndërsa plaket, duke e bërë atë më pak efektiv në promovimin e rigjenerimit të lëkurës dhe shërimin e plagëve. Humbja e fleksibilitetit dhe gërvishtja e vazhdueshme e vetullave të shkaktuara nga stresi mund të shkaktojnë rrudha. Stresi gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e rrudhave, sepse sasitë e larta të hormonit të stresit, kortizolit, mund të shpërbëjnë kolagjenin dhe elastinën në lëkurë”.

Lëkurë të thatë

Nëse keni lëkurë të thatë, keni më shumë gjasa të keni rrudha. Njerëzit me lëkurë të thatë prodhojnë më pak sebum, hidratues natyral i lëkurës, i cili vepron si një pengesë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga tekat e klimës. Hidratoni rregullisht të paktën dy herë në ditë për të parandaluar rrudhat sepse duke vepruar kështu parandaloni tharjen, gjë që zvogëlon gjasat që të shfaqen rrudhat.

Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit e bën më të vështirë shërimin e lëkurës. Aftësia e lëkurës për të mbajtur lagështinë është e rrezikuar, si dhe niveli i pH. E gjithë kjo shkakton formimin e pamjaftueshëm të kolagjenit, i cili përshpejton zhvillimin e rrudhave.

Përdorimi i tepërt i kozmetikës

Lëkura juaj mund të përfitojë nga kozmetika, por përdorimi i tepërt i tyre mund të ketë efektin e kundërt, tha Dr Karuna Malhotra. Ato mund të shkaktojnë skuqje, edemë, pore të bllokuara dhe rezultate të tjera të pafavorshme. Të gjitha ato mund të vonojnë shfaqjen e rrudhave duke reduktuar prodhimin e kolagjenit dhe sebumit.

Mangësi ushqimore

Nga ana tjetër, mangësitë dietike bëjnë kërdinë në lëkurën tuaj, duke shkaktuar puçrra, skuqje, lëkurë të thatë, rrudha para kohës së tyre, etj. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitamina, lëkura juaj mund të fillojë ta shfaqë atë duke u bërë e thatë, e pigmentuar. i shurdhër, ose tepër i yndyrshëm. Fytyra dhe trupi juaj tregojnë efektet e ushqimit që hani. Përfshini vitaminën C, D, B, E dhe K në dietën tuaj; këto lëndë ushqyese janë thelbësore për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

hiv sida

Dita botërore e luftës kundër SIDA-s: Në Maqedoninë e Verut, 506 poersona jetojnë me HIV-SIDA

Syri syte

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

pesha

​Njerëzit me këto grupe gjaku e kanë më të vështirë të humbin peshë

buke

Vlerat e bukës së zezë për organizëm më të fortë

INFO

NA NDIQ