Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

Picture of INA
INA

10/05/2024

Ka ikje të madhe të infermierëve jashtë vendit, tha sot Gordana Beshliovska, kryetare e Shoqatës së Infermierëve, teknikëve, mamive dhe infermierëve stomatologë “Për Ne”.

Jozyrtarisht, thotë Beshlievska, sipas kërkesave për transkripta dhe vërtetime që i kërkojnë nga ne në Asociacion, për të kompletuar dokumentacionin e tyre për rajonin dhe Evropën, kemi një ikje shumë të madhe.

“Madje kemi pasur një periudhë pas pandemisë Covid-19, kur çdo muaj largoheshin deri në dyzet infermierë nga të gjitha nivelet e sistemit shëndetësor publik”, sqaroi ajo duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Problemi nuk ishte se ata u larguan vetëm jashtë vendit, por edhe në institucionet private shëndetësore dhe u larguan nga profesioni në përgjithësi.
Ndaj, nënvizoi ajo, është shumë e rëndësishme të kemi autonomi në profesion, një mjedis të shëndetshëm pune, kushte më të mira pune, të reagojmë menjëherë, që të mos jemi një vend që do të mbetet pa infermierë

TË FUNDIT
57 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
3 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
4 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

ME TE LEXUARA

18 orë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
57 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
10 orë
Bogoev: Jam i aftë për të qenë lider i LSDM-së
2 ditë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
5 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

bekim sali

Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën

INFO

NA NDIQ