A do të rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni pas ngjarjeve në Lindjen e Mesme?

Picture of INA
INA

15/04/2024

Ngjarjet në Lindjen e Mesme gjithmonë kanë ndikim në rritjen e çmimit të naftës.

Sulmi që Irani bëri ndaj Izraelit të shtunën tregojnë se sa shpejt mund të përshkallëzohen konfliktet në këtë rajon – duke ngritur shqetësime për furnizimet me naftë.

Sipas kryetarit të Komisionit Rregullativ për Energjetikë, Marko Bislimoski, një pasqyrë më e qartë në lidhje me çmimin e derivateve në Maqedoninë e Veriut pritet në javën e ardhshme.

Sot do të merren vendime të reja për çmimin e derivateve, por Bislimovski thotë se sot nuk pret rritje serioze të çmimeve.

“Unë pres që nëse ky përshkallëzim rritet, nafta bruto (e papërpunuar) të shkojë mbi 100 dollarë, por këto janë ngjarje ku askush nuk mund të ndikojë. Nuk besoj se do të ketë ndryshime dramatike, të mëdha. Por java e ardhshme do të jetë vendimtare, duke pasur parasysh se disa rafineri që prodhojnë naftë, të cilat përbëjnë tetë deri në nëntë për qind të konsumit total në Evropë, janë goditur edhe në Rusi. Pra java e ardhshme do të jetë vendimtare, në cilin drejtim do të lëvizin çmimet e derivateve të naftës”, thotë Bislimoski.

Ekspertët për këtë çështje paralajmërojnë se mund të ketë rritje të reja të çmimeve të derivateve të naftës pas ngjarjeve të fundit në Lindjen e Mesme.(tv21)

TË FUNDIT
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
7 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
10 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
10 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

16 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
15 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
15 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
15 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ