A mund të “blihet” liria me garanci?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2022

Lirimi nga paraburgimi i Mijallkovit dhe Kamçevit, ka hapur çështjen se a mund të blihet liria me garanci në para dhe prona. Avokatët vlerësojnë se garancia nuk do të thotë “blerje e lirisë”.

Garancia e liron të akuzuarin nga paraburgimi por jo edhe nga dënimi. Garancia është shumë të cilën ne si shoqëri pajtohemi që i akuzuari mund të arratiset.

Gjykata e pranon garancinë duke pasur parasysh gjendjen e pronës së të akuzuarit dhe llojin e veprës penale. Por, parashtrohet pyetja çbëhet me ata që nuk kanë pronë e as para dhe nuk mund të ofrojnë garanci? A është ligji diskriminues në këtë aspekt?

Në Amerikë garancia mund të ofrohet vetëm në të holla. Gjykatësi ka edhe rregullore për lartësinë e garancisë. Ajo rregullore është e lidhur me Kodin penal dhe për çdo vepër është e caktuar shuma të cilën duhet ta paguajë i akuzuari nëse dëshiron të mbrohet në liri. Avokatët shtojnë se kodi ynë penal është shumë i komplikuar për shkak se ata që e shkruajnë marrin pjesë të caktuara nga Kodet tjera penale dhe krijohet huti. Shtojnë se është e gabueshme te ne që gjykata nuk e përcakton garancinë menjëherë, por ia lënë mbrojtjes që të ofrojë garanci. Për veprat penale terrorizëm, vrasje, pedofili, përdhunim nuk keni të drejtë të ofroni garanci.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
2 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
11 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

INFO

NA NDIQ