Afër 17 mijë maqedonas dy vitet e fundit janë pajisur me shtetësi bullgare

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Gjatë dy viteve të fundit është rritur ndjeshëm numri i maqedonasve që janë pajisur me shtetësi bullgare. Sipas të dhënave të Ministrisë së Drejtësisë në Sofje, mbi 16.700 shtetas të Maqedonisë së Veriut kanë marrë shtetësi bullgare, raporton BGNES.

Nga viti 2013 deri në vitin 2019, numri i maqedonasve që kanë marrë nënshtetësinë bullgare varionte nga pothuajse 1900 deri në 6200 në vit. Të dhënat e Ministrisë bullgare të Drejtësisë tregojnë se në totalin e shtetësive të miratuara bullgare, më dominuese janë ato për shtetasit e Maqedonisë. Trendi i marrjes së dokumenteve bullgare nuk ndalet, gati 3500 maqedonas kanë dosje të hapura – Presin të marrin një dekret që do t’i bëjë shtetas bullgarë, përcjell INA.

Në mungesë të informacioneve zyrtare, në Maqedoni mbeten vetëm spekulime se sa është numri i shtetasve maqedonas që kanë marrë shtetësinë bullgare ndër vite.

Ministria e Brendshme në Shkup thotë për Televizionin 24 – nuk i kemi numrat, sepse edhe vendi ynë edhe ai fqinj i lejojnë qytetarët të kenë dyshtetësi.

Në 15 vitet e fundit, numri i maqedonasve me nënshtetësi bullgare është mbi 86 mijë persona. Kjo përfaqëson gjysmën e të gjithë atyre që kanë aplikuar për shtetësi në Bullgari. Maqedonasit janë tre herë më shumë se moldavët, të dytët në listën e qytetarëve që masivisht kërkojnë dhe marrin nënshtetësinë bullgare.(INA)

TË FUNDIT
35 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
37 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
38 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
51 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
2 orë
BDI në “lucidum intervallum”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
37 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
11 orë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
6 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
1 ditë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
35 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
11 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

INFO

NA NDIQ