Alarmet, nxënësit po humbin mësimin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Kërcënuesit e bombave të rreme nëpër shkolla vazhdojnë të mbeten enigmë për institucionet e shtetit. I pyetur se kur shteti do mund të parandalojë alarmet e rreme, me qëllim që t’i jepet fund edhe shqetësimit dhe traumave që shkaktohen tek fëmijët, ministri i Brendshëm Oliver Spasovski thonë se Qeveria, në seancën e mbyllur i ka marrë të gjitha masat për sigurinë e qytetarëve nga sulmet kibertnetike.

Ai shton se qytetarët duhet tu besojnë institucioneve dhe të ndjehen të sigurt kur e shohin prezencën e policisë. Spasovski thotë se Sektorët për parandalim në MPB punojnë me shkollat që dhe i përgatisin se si dhe në cilin moment duhet të veprojnë me qëllim që të mos krijohet frikë dhe panik tek fëmijët.

“Institucionet janë në angazhuara plotësisht, që të mos lejojmë në asnjë moment të na ndodh çka do qoftë. Andaj duhet të ketë besim në institucione, e para atje ku ka prezencë të policisë aty është mjedis i sigurt dhe nuk mund të bëhet fjalë për asgjë të keqe. Duhet të folet me të gjithë dhe të dërgojmë porosi se me të vërtet atje ku ka nëpunës të policisë atje është mjedis i sigurt dhe të gjithë kujdesen për ata… Por paralelisht me këtë duhet të bëhet edhe diagnostifikim i plotë i sistemit në institucione për mbrojtje nga këto kërcënime hibride, ose sulme hibride që i kemi dhe në vazhdimësi punohet në forcimin e këtij kapaciteti…,” u shpreh Oliver Spasovski, ministër i Mbrojtjes.

TË FUNDIT
24 sekonda
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
8 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
14 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
16 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

12 orë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
14 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
9 orë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian
4 orë
Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit
12 orë
Sejdiu: Është çështje e kryer, ndryshimet kushtetuese do të ndodhin!

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ