Alternativa i thotë “jo” VMRO-së dhe jep propozimet e veta: Maqedonia e Veriut “shtet i kombit maqedonas, kombit shqiptar dhe bashkësive etnike”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Prill, 2023

Partia Alternativa ka reaguar ndaj propozimit të VMRO-DPMNE-së, që me ndryshimin e kushtetutës të ndryshoj edhe preambula, ku do të qëndronte se shteti i Maqedonisë është shtet i maqedonasve dhe pakicave tjera kombëtare.

Sipas Alternativës, ky propozim është i papranueshëm, ndërsa kanë shtuar se ata si parti, që moti kanë propozuar që t’i bëhet ridefinim i preambulës së kushtetutës.

“Duke parë se Maqedonia e Veriut ka një shumicë më të madhe (maqedonasit etnikë – 54%), një shumicë të dytë (shqiptarët – 30%) dhe një grup të minoriteteve (6-7%), propozimi ynë ka qenë që Maqedonia e Veriut të definohet si “shtet i kombit maqedonas, kombit shqiptar dhe bashkësive etnike”. Për të qenë kreativë në këtë temë, AlternAtivA e ka edhe propozimin tjetër, që Maqedonia e Veriut të definohet në preambulë si “shtet i qytetarëve të saj”, duke i hequr të gjitha atributet etnike nga ndërtimi i shtetit. Se cilin model mund ta pranojmë si shtet, kjo duhet të jetë pjesë e debatit dhe konsensusit politik”, thuhet në reagimin e Alternativës.

Për Alternativën kjo është temë që nuk duhet të përdoret për qëllime elektorale, ndërsa kanë shtuar se mbeten të gatshëm dhe të hapur të diskutojnë me argumente dhe pa paragjykime.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

Daniel HOKANSON

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Jemi shumë të shqetësuar

florian bieber

Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

INFO

NA NDIQ