Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

Picture of INA
INA

06/06/2023

Një anketë e realizuar prej 24 prillit deri më 4 maj të këtij viti nga qendra kërkimore në Beograd “Demostat”, tregon se 11 për qind e të anketuarve do të luftonin për Kosovën, ndërsa 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët dhe bashkësinë ndërkombëtare.

ociologu serb, Sreçko Mihailoviç, gjatë prezantimit të gjetjeve të opinionit publik, ka thënë se rezultatet e anketës tregojnë se 22 për qind e të anketuarve besojnë se Rusia është bastioni i politikës së jashtme të Serbisë, ndërsa 20 për qind mendojnë se është Bashkimi Evropian.

Kur janë pyetur nëse janë pro Lindjes apo Perëndimit, rreth 30 për qind e të anketuarve janë shprehur pro Rusisë e Kinës, ndërsa 35 për qind janë deklaruar pro Bashkimit Evropian, Shteteve të Bashkuara dhe vendeve skandinave, transmeton gazeta opozitare serbe “Danas”.

Mihailoviç deklaroi se 23 për qind e të anketuarve janë pro vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë për agresionin e paprovokuar në Ukrainë, ndërsa 35 për qind janë deklaruar kundër, kurse 42 për qind janë përgjigjur me “nuk e di”.Sa i përket politikës së brendshme të shtetit serb, Zoran Stoilkoviç, profesor i Fakultetit të Shkencave Politike në Beograd, vlerësoi se hulumtimi i “Demostat” tregon të dhënat më “dramatike e të çuditshme”, të cilat flasin për “fillimin e fundit” të regjimit atje.

TË FUNDIT
10 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
2 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
3 ditë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 ditë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
10 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

Borell

Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

INFO

NA NDIQ