Antikorrupsioni: Osmani shkeli Kodin Etik

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2023

Nga kabineti i zëvendëskryeministres për qeverisje të mirë, Sllavica Gërkovska nuk janë përgjigjur në pyetjen nëse ministri i jashtëm Bujar Osmani do të mbajë përgjegjësi për shkeljen e kodit etik të funksionarëve. Kryetarja e Komisionit anti- korrupsion, Biljana Ivanovska, konfirmoi për Alsat se nisma e përgjegjësisë është nisur në kabinetin e Gërkovskës duke shtuar se presin përgjigje. Sipas antikorrupsionit, ministri Osmani nuk është dashur të dalë në konferencë për media të partisë gjatë orarit të punës. Sipas Kodit të etikës, bartësit e funksioneve ekzekutive mund të marrin pjesë në veprimtari partiake si anëtarë të partive politike, por vetëm jashtë orarit të punës të institucionit që e drejtojnë. Po ashtu, Osmani në konferencën partiake të BDI-së është paraqitur me veturën zyrtare të MPJ-së dhe sigurimin e paguar nga të gjithë qytetarët, që gjithashtu është në kundërshtim me Kodin e etikës. Paraprakisht, Osmani nuk e mohoi një ngjarje të tillë, por u arsyetua duke shfrytëzuar pauzën nga orari i punës, që i takon të gjithë nëpunësve. Reagoi edhe sindikata diplomatike e Maqedonisë.

“Është hipokrizi e madhe të thuhet se ai “si çdo person tjetër ka të drejtë pauzë pushimi” kur pushimin gjatë orarit të punës e ka shfrytëzuar për aktivitete partiake. Osmani e di shumë mirë se një gjë e tillë assesi nuk u lejohet diplomatëve të MPJ-së, të cilët sipas rregullave nuk guxojnë të mendojnë për aktivitete partiake gjatë orarit të punës, madje shpesh janë ndjekur në mënyrë të paligjshme me procedurë disiplinore për paraqitje publike gjatë fundjavave”, thonë nga Sindikata e diplomacisë së Maqedonisë.

Nuk ka përgjigje nga Ministria e Jashtme, nëse shefi i diplomacisë Osmani do të mbajë përgjegjësi për shkeljen e Kodit të Etikës. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

qeveria kosoves prishtine

Sot ditë zie në Kosovë në kujtim të vajzave dhe grave të vrara

ikja

Të dhënat e trishta/ Të rinjtë po ikin në emigracion, të moshuarit punojnë

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

INFO

NA NDIQ