Antikorrupsioni: Përdorimi i flamurit evropian është korrupsion politik

INA
INA

1 Qershor, 2023

“Komisioni shtetëror për parandalimin e korrupsionit (KSHPK) nuk ka kurrfarë vegle në dorë, me të cilën mund t’i detyrojë institucionet dhe personat zyrtarë t’i respektojnë iniciativat dhe masat. Përdorimi i flamurit evropian, miratimi i ligjeve me procedurë të shkurtuar, miratimi i ligjeve specialë që i mohojnë të gjitha ligjet tjera është korrupsioni politik që po na ndodh. Në këtë rast, Komisioni vetëm do të bëjë vërejtje se ka ndonjë dobësi dhe në fund prapë kjo vazhdon. Pikë nisëse është se ligji i tillë me keqpërdorimin e vullnetit politik është në kundërshtim me standardet evropiane”, tha anëtari i KSHPK-së, Nuri Bajrami në përgjigje të pyetjes deri ku është puna me lëndën për marrëveshjen me “Bechtel dhe Enka”.

Sipas tij, ligjet e tilla mund të prodhojnë gjithçka.

Anëtarja e KSHPK-së, Katica Nikollovska në seancën e djeshme është ndërlidhur se po punohet në lëndën, e cila është komplekse dhe kërkon shumë kohë dhe resurse, por se kanë problem me sigurimin e tërë marrëveshjes, pasi është e dorëzuar vetëm pjesërisht. Ajo vlerëson se problemi më i madh është se po legalizohet korrupsioni.

Anëtari Shemsi Salai, megjithatë e theksoi nevojën nga përfshirja edhe të organeve tjera, kur është në pyetje lufta kundër korrupsionit.

“Edhe pse të gjitha ligjet e miratuara lidhur me këtë korridor, janë me rrezik të madh të korrupsionit, edhe pse kemi konstatuar edhe mjaftë ligje tjera, të cilat janë tanimë para kësaj, me rrezik të madh të korrupsionit, duhet diçka të kuptojmë me zënkat tona nga një në institucion tjetër. Kaluan 30 vjet nga pavarësimi i shtetit, ne ende nuk kemi rrugë, që është situatë mjaftë e keqe për zhvillimin. Me rrugë të tilla dhe zhvillim të ulët të infrastrukturës në përgjithësi, ekonomia nuk mund të shkojë përpara. Duhet të lihen të punojnë deri në fund këto projekte dhe t’i ndjekim me 100 sy të hapur, deri ku janë procedurat dhe nëse ka korrupsion, të veprohet. Kemi organe të cilat duhet t’i ndjekin këto veprime dhe nëse konstatohet korrupsion, të veprohet edhe për një denar nëse ka nevojë, e jo për miliona”, tha Salai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora-rryma-evn-struja

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti çmimi mesatar i rrymës për amvisëritë 6,737 denarë për një kilovat orë

LSDM

LSDM: Mickoski është anti-BE, ndërsa VMRO-ja është anti-perëndimore

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

Onkologija Onkologjia shkup

Protestat vazhdojnë, drejtësi për viktimat e Onkologjisë

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

INFO

NA NDIQ