Veprimtari kërçovar nga Çikago: Shqiptarët duhet ta bëjnë ndryshimin, këtë e kërkon edhe Amerika si demokraci

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Veprimtari kërçovar i çështjes kombëtare dhe anëtar i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, Nazim Alimi theksoi për INA se shqiptarët për hir të demokracisë duhet ta bëjnë ndryshimin e pushtetit me votë demokratike më 8 maj.

Sipas tij, shqiptarët pavarësisht se cilën parti e votojnë duhet të jenë unik për çështjen dhe të drejtat shqiptare.

Ai thotë se vlerat e demokracisë amerikane kanë si parim themelor ndrrimin e pushteteve, për të mos u kriju sisteme totalire.

“Na duhen politikanë që janë të çliruar nga padrejtësia dhe korrupsioni. Duhet të jenë unik për të drejtat që ende nuk janë realizuar dhe çdo herë vetëm ndodhë mashtrimi se janë realizu këto të drejta. Të ndryshohet Kushtetuta, të hiqet 20% dhe të arriher barazia reale” thekson Alimi.

Sipas tij, diaspora shqiptare në Amerikë gjithmonë ka në zemër vendlindjen dhe çështjen shqiptare.(INA)

TË FUNDIT
42 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
2 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
2 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
2 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

ME TE LEXUARA

17 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
5 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
1 ditë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
2 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
9 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ