Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

Picture of INA
INA

19/04/2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti dhe kandidati për president i opozitës shqiptare VLEN dr.Arben Taravani gjate ukinedit do të vizotojnë Zvicrën. Ata të shtunën në Cyrih do mbajnë një tubim i përbashkët me diasporen shqiptare.

Në Maqedoninë e Veriut ka nisur fushata elektorale qe tri javë për zgjedhjet presidenciale që do të mbahen në dy runde zgjedhore, më 24 prill dhe 8 maj. Në garë për kreun e shtetit marrin pjesë gjithsej shtatë kandidatë nga katër koalicione dhe tri parti politike. Arben Taravari eshte kandidat potencial për president nga koalicionit VLEN, që përbëhet nga katër parti opozitare shqiptare.

Ne kete tubi madheshtor me diapsoren shqiptare ne Cyrin pos krymnistrit Kurti dhe liderit e VLEN Tavari do jene edhe Bekim Qoku si dhe kryetarët e Alternativës, Lëvizjes Besa dhe Lëvizjes Demorkatike, Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi.

Kurti ka shprehur simpatinë dhe mbështetjen e plotë për opozitën shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Ndikimi i tij, pritet të ndikojë fuqishëm në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Maqedoninë e Veriut, shkruan Le Canton27.ch.

Kryeministri kosovar Albin Kurti nuk eshte hera e pare qe mbeshtet apo ben fushate nje partie prgresive apo liderëve jashta vendit, nëse përkutojme edhe ate të vitit të kaluar kur ai bëri fushate edhe në Zvicer me komnietin shqiptare ne krah te PS ne Zvicër si dhe « Vetvendosjes » ne Shqipëri.

Zvicra eshte nder vendet e para që e njohu pavarësinë e Kosovës më 27 shkurt 2008. Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch dhe Zyrës Federale të Statistikave (OFS) më shumë se 300,000 shqipfolës aktualisht jetojnë dhe punojnë në Zvicër, prej te cileve 250.000 janë nga Kosova, kurse mbi 60 mije shqiptare tjerë jane nga Maqedonia e Veriut.

« Tubim i përbashkët VLEN » i prire nga lideri i saj Dr.Arbe Taravani së bashku me kryeministrin e Repubkie sse Kosovës Albin Kurti do të mbahet më 20 prill 2024 në ora 19:00 në Mövenpick Hotel Zürich Regensdorf, në adresën Im Zentrum 2, 8105 Regensdorf!

TË FUNDIT
2 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
4 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
4 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
4 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
11 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
8 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
1 ditë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
7 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
1 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

INFO

NA NDIQ