ASH me 20 përqindshin, qortimi i parë nga LSDM-BDI!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Nga Naser Pajaziti

Aleanca për Shqiptarët(ASH) a do ti shkoj deri ne fund heqjes së 20% nga Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut.

Ministri i drejtësisë nga kjo parti, Krenar Lloga lansoi këtë çështje si balon provues, por a do t’i shkojnë deri në fund këtij zotimi që ishte pjesë e premtimeve elektorale dhe që zëshëm artikulohej duke nisur nga Ziadin Sela.

Propozimi i Llogës si zë i ASH-së në Qeveri menjëherë zgjoi zërat kundërshtues me qortime, sa që përpos kryeministrit Dimitar Kovaçevski, ministri i jashtëm, Bujar Osmani, i cili theksoi se nuk e di se cili ishte qëllimi i deklaratës së ministrit Lloga, por shtoi se procesi aktual për ndryshime kushtetuese nuk duhet të rëndohet me çështje të tjera politike, të cilat sipas tij mund të polarizojnë edhe më shumë shoqërinë.

Pse aq kauzë per çështjen bullgare, kur janë çështjet e pakorigjuara dhe të përçunduara shqiptare?!

Politika ditore shqiptare sot duhet të jetë përtej zhurmës, vetkënaqësisë dhe postimeve nëpër portale, gojën plotë e punët kërkund.

Fillimisht duhet pastruar dhe qartësuar kaosin dhe rrugëtimin pa kokë si popull i 20% me ligjet e përqindjeve që spo gjejnë zbatim.

Ne po mbetemi dëshmitarë të politikave të zhurmaxhinjëve, ‘selfieve’, hipotekave, inateve dhe tekeve.

Janë pak amendamente që mund t’i japin fund refreneve “cilado gjuhë tjetër të cilën e flasin të paktën 20 për qind e popullsisë, apo cilido person që jeton në njësinë e pushtetit vendor në të cilin të paktën 20 për qind e popullatës flasin gjuhë zyrtare ndryshe nga maqedonishtja mund të përdorë gjuhën e tij.”

Shqiptarët në këtë përbërje parlamentare, por edhe qeveritare janë faktorë të rëndësishëm për nga numrat, që mund të jenë më tepër se simbolikë.

Subjektet politike shqiptare me dualizëm shpalosin këtë problematikë dhe ky standard i dyfishtë përdoret varësisht nga rrethanat sezonale politike.

Me këto kalkulime politike vështirë do të hapet debati i shumëthirrur publik, shoqëror dhe në media, për demistifikimin dhe sqarimin e drejtë e pa emocione të përmbajtjes konkrete të Marrëveshjes së Ohrit dhe shmangjen e mashtrimeve lidhur me përmbajtjen e saj.

Numrat janë 33, kurrë ma mirë s’ka qenë. Hiqeni qafes 20%.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1521

Zgjedhet pasuesi i Vuçiqit në krye të partisë SNS, kush është i besuari i presidentit serb

IMG_1517

Promovohet në Shkup Instituti për Demokraci dhe Analiza Ekonomike – IDEA

matura-shteterore-provimi

Sot provimi i parë i maturës shtetërore

mickoski-kovacevski

Kovaçevski: Do ta ftojë në takim Micksokin, do të propozojë që të flitet vetëm për dy tema

BDI

BDI: Korridoret do të ndërtohen

IMG_1513

Situata sot në Veriun e Kosovës, NATO del me një qëndrim

Sylvinho (Olympique Lyonnais, Trainer, head coach); Porträt, Einzelbild

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për dy ndeshjet e muajit qershor

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Pse nuk po hiqet 20%, pse shqiptarët gjithnjë ta paguajnë çmimin?

ditmir bushati

Diplomati që shënon një shekull

INFO

NA NDIQ