“Asociacion për boshnjakët” në Serbi, Hill thotë se Sanxhaku ka probleme tjera

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Me t’u ngritur çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë në dritën e Marrëveshjes Bazë, kjo temë pati ndikim edhe në Serbi.

Ishte Sulejman Ugljanin nga Partia për Veprim Demokratik në Sanxhak i cili u dërgoi letër ambasadave të vendeve kryesore perëndimore në Serbi dhe vetë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, që edhe boshnjakëve t’u sigurohen të drejtat e njëjta në Serbi me ato që serbët po kërkojnë në Kosovë.

Ugljanin u takua disa herë edhe me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, megjithatë, gjatë një vizite në Novi Pazar, u shpreh se “pavarësisht ndikimit që marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës mund të kenë në këto pjesë të vendit, Novi Pazari s’ka të bëjë asgjë me të”.

“Problemet këtu përfshijnë tranzicionin ekonomik dhe papunësinë e të rinjve. Puna ime është të kuptoj se çfarë po ndodh këtu dhe të provoj të ndihmoj. Është e rëndësishme t’u kushtojmë vëmendje të rinjve”, tha ambasadori Hill siç e citoi televizioni serb “Pink”.

Ishte edhe kryeministri kosovar, Albin Kurti, i cili e kishte ngritur pyetjen se pse Serbia nuk u jep Asociacione njëetnike pakicave kombëtare atje.

“11 komuna në Serbi udhëhiqen nga kryetarë joserbë”, kishte reaguar Albin Kurti, ndërsa në lidhje me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe kishte shpallur gjashtë kushte, ku njëra prej tyre ishte që ajo do të mund të bëhej mbi bazën e të drejtave reciproke edhe për shqiptarët në Luginën e Preshevës.

TË FUNDIT
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
6 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
6 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
6 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
22 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
2 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump

Kim Mehmeti

Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

INFO

NA NDIQ