Barcelona shpërblen kapitenin, pas sugjerimit të trajnerit. Gati rinovimi me Sergi Roberto

Picture of ina-online
ina-online

13/04/2024

Sergi Roberto ka mundësinë të vazhdojë te Barça edhe për një sezon (do të ishte i pesti i tij si blaugrana). Pas rekomandimit që Xavi dha publikisht, gjithashtu në takimet me drejtuesit, klubi katalanas ka njoftuar tashmë synimin për të negociuar rinovimin e kontratës së tij, siç mësoi “Mundo Deportivo”. Negociatat do të fillojnë në javët në vijim.

Sergi Roberto, i cili bëri debutimin e tij zyrtar me Barçën në nëntor 2010, në një ndeshje të Kupës së Mbretit, del lojtar i lirë në qershorin e ardhshëm. Përtej mendimit të trajnerit Xavi, klubi është i kënaqur jo vetëm me performancën e tij, ndonjëherë thelbësore si kundër Almerías, Las Palmas apo Napolit, por edhe me përgjegjësinë që merr si kapiten dhe mënyrën se si e zbaton atë.

Drejtuesit vlerësojnë përfshirjen e tij, lidershipin në dhomat e zhveshjes dhe ndjenjën e përkatësisë. Për të qëndruar te Barcelona këtë sezon, Sergi Roberto e uli ndjeshëm pagën e tij në përputhje me ‘fair play financiar”. Çështja ekonomike do të jetë “kali i betejës” për rinovimin, sepse klubi fillimisht do t’i ofrojë një vit të vetëm, me të njëjtën pagë.

Vetë lojtari, i cili mendon se mund t’i japë ende skuadrës së Barçës, ka përsëritur në më shumë se një rast se dëshiron të vazhdojë, por gjithashtu do të donte të dinte mendimin e trajnerit të ri, qoftë Xavi apo një tjetër, sepse kurrë nuk dëshiron të jetë problem për entitetin.

Sergio Roberto është tërhequr edhe nga ideja për të ndjekur rrugën e shokëve të tij si Messi, Luis Suarez apo Busquets në MLS. Ai e kupton se është ende herët për të provuar fatin në futbollin amerikan. Lojtari nga Reus ka luajtur 17 ndeshje zyrtare këtë sezon, në të cilat ka shënuar 3 gola dhe ka dhënë 2 asiste.

TË FUNDIT
2 orë
Mbeti jashtë listës për Euro 2024, Cikalleshi përcjell një mesazh
2 orë
Arsenal do të largojë tre yjet e saj duke siguruar 140 milionë euro
2 orë
Flick kërkon yllin e rivalëve të katalanasve
2 orë
Një nga portierët më të mirë në botë nuk mori ftesë për në Euro 2024
2 orë
Pas Mbappes, edhe një përforcim tjetër prej 110 milionë eurove

ME TE LEXUARA

1 ditë
Lewandowski realizon super gol ndaj Sevilla, Cancelo me asistim të bukur
2 orë
Pas Mbappes, edhe një përforcim tjetër prej 110 milionë eurove
1 ditë
Pep Guardiola do të largohet nga Manchester City
2 orë
Një nga portierët më të mirë në botë nuk mori ftesë për në Euro 2024
1 ditë
Galatasaray mban larg Fenerbahçen dhe fiton titullin e 24-të të ligës turke...

LEXO MË SHUMË

sokol cikaleshi

Mbeti jashtë listës për Euro 2024, Cikalleshi përcjell një mesazh

arsenal

Arsenal do të largojë tre yjet e saj duke siguruar 140 milionë euro

Hans flik hansi flick

Flick kërkon yllin e rivalëve të katalanasve

courtois

Një nga portierët më të mirë në botë nuk mori ftesë për në Euro 2024

perez real

Pas Mbappes, edhe një përforcim tjetër prej 110 milionë eurove

Medon Berisha

Emri surprizë i Silvinjos në listën e “Euro 2024” është Medon Berisha

Albania's Amir Abrashi reacts after the Euro 2016 Group A soccer match between Romania and Albania at the Grand Stade in Decines-­Charpieu, near Lyon, France, Sunday, June 19, 2016. Albania won 1-0. (AP Photo/Laurent Cipriani)

Silvinjo: Abrashi do të na ndihmojë shumë në Kampionatin Evropian

sylvinjo silvinjo

Silvinjo: “Zgjidhja jo e lehtë, dëshirojë të merrja 35 futbollist…”

taulant seferi

FOTO/ Dy kumanovarët në listën e Kombëtares për EURO 2024

INFO

NA NDIQ