Bashkim Hasani: Grubi më shkarkon sepse jam pjesë e “Grupit të Zjarrit”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Pas shkarkimit të ministrave të Alternativës dhe zgjedhjes së ministrave të rinj, radhën për shkarkim e kanë disa zv/ministra. Në mesin e tyre është zv/ministri i Mbrojtjes nga radhët e BDI-së, Bashkim Hasani, i cili cilëson aktin si hakmarrje politike vetëm për shkak se firma e tij është në letrën e pakënaqësisë të drejtuar kreut të partisë Ali Ahmeti, nga i ashtuquajturi grupi i zjarrit. Këto detaje Hasani i dha në Programin 200 në Alsat.

“Është një lloj hakmarrje dhe një lloj diferencimi politik, njëjtë si në sistemin e shkuar, njerëzit të cilët kanë menduar ndryshe apo nuk janë pajtuar me ndonjë politikë, janë ndëshkuar dhe janë diferencuar. Fatkeqësisht kjo ndodh edhe në BDI-në e tjetërsuar nga Artani, të gjithë ata të cilët nuk mendojnë si Artan Grubi të ndëshkohen dhe të diferencohen politikisht. Arsyeja është që jam pjesë e këtij grupi dhe nuk kam qenë aspak i njoftuar, veçse kur kam kuptuar nga shërbimet e parlamentit që propozimi për shkarkim ka ardhur në parlament”, deklaroi Bashkim Hasani, zv/ministër.

Në vendin e Bashkim Hasanit do të vijë Tiron Jajaga nga radhët e Aleancës për Shqiptarët. Kuvendi tashmë ka nisur debatin edhe për shkarkimin e dy zv/ministrave të tjerë të cilët janë nga Alternativa; zv/ministrit të Bujqësisë, Abdulshyqyr Abedini dhe zv/ministrit të Arsimit, Lulzim Aliu.

VMRO-DPMNE-ja thotë se kryeministri nuk ka argumentuar asnjërin nga emërimet ose shkarkimet e bëra në kuadër të rikonstruimit por ka ndjekur preferencat e BDI-së.

“Sot edhe harabelat në degë e kanë të qartë se këtë rikonstruim e ka bërë BDI-ja me qëllim që të shkatërrojnë edhe një parti tjetër opozitare të bllokut shqiptar, rejtingu i të cilës do të shkrihet si copë akulli në temperaturë 50 gradë. Do të blejnë një ditë më tepër, do t’i minimizojnë grupin e zjarrit dhe do ta përforcojnë vëmendjen që e kanë marrë, të paktën për momentin. Në fushë, ujqërit kanë parë një fshat pa qenë dhe u janë vërsulur deleve. Me hyrjen e Aleancës për Shqiptarët e mbrojtët Artan Grubin, por ai me ju do të jetë vetëm për aq kohë sat ë jeni në pushtet, ashtu siç ishte dhe me Mijallkovin”, u shpreh Eli Panova, VMRO-DPMNE.

Debati në Kuvend për shkarkimin e zv/ministrave pritet të zgjasë po aq sa debati për shkarkimet dhe emërimet e ministrave, për shkak se pjesa më e madhe e deputetëve të VMRO-DPMNE-së do të marrin fjalën në foltore. /Alsat.mk

TË FUNDIT
5 minuta
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
4 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
5 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
6 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
6 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

ME TE LEXUARA

5 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
1 ditë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri
13 orë
Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën
4 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
1 ditë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
12 orë
Milloshoski: Qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë do të përbëhet nga VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM
5 minuta
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
1 ditë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

LEXO MË SHUMË

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

Screenshot_20240523-132104~2

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

INFO

NA NDIQ