Bexheti: Grubi cenoi seriozitetin e Korridorit 8

INA
INA

11 Maj, 2023

Sekretari organizativ i BDI-së, Blerim Bexheti në emisionin “Rruga drejt…” në Alsat që transmetohet sonte në orën 22:20 deklaroi se seriozitetin e Korridorit 8 dhe 10-D e cenoi zëvendëskryeministri Artan Grubi me qasjen e tij jo transparente.

“Mendoj se është diletantizëm politik që lejohet një korridor i tillë që do të ndërtohet e që d zgjasin me vite se nuk mund të ndërtohen brenda natës, e gjithë kjo lënia e hapësirës për dyshime të tilla, mendoj që nuk i bën nder as korridoreve dhe as aktorëve që thirren se janë kontribuuesit e ndërtimit të këtyre korridoreve”, deklaroi Blerim Bexheti, Sekretar organizativ i BDI-së.

Sipas Bexhetit, po të ishte më transparente procedura, askush nuk do të ishte kundër Korridoreve 8 dhe 10-D.

“Mendoj se ky korridor ka pasur mënyrën e duhur që të sqarohet dhe askush të mos jetë kundër. Të gjitha ligjet në Kuvend dhe të gjitha vendimet në Qeveri do të ishin të pranueshme nga të gjitha palët që të realizohej sa më mirë ky korridor”, tha Blerim Bexheti, Sekretar organizativ i BDI-së.

Gur themeli i Korridorit 8 u vë më 4 prill, ndërsa të premten Qeveria do të vendos gur themelin e Korridorit 10-D. Sipas marrëveshjes, projekti kap vlerën e 1.3 miliarda eurove, me mundësi që shuma e tillë të rritet akoma. Afati i realizimit është gati 5 vjet. /Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ