Bie sistemi në të gjitha pikat kufitare të Maqedonisë, radhë mjetesh në Qafë-Thanë, Tushemisht dhe Gorricë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Shkurt, 2023

Mediat shqiptare kanë informuar se sot nga mëngjesi ka rënë sistemi i kontrollit në të gjitha pikat e kalimit kufitar mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Prej orës 6 të mëngjesit të kësaj të shtune dhjetëra mjete kanë mbetur të bllokuara në doganën e Qafë-Thanës për shkak të një defekti në sistemin e përpunimit të të dhënave të palës së Maqedonisë.

Fluksi më i lartë i mjeteve është në dalje nga territori i shtetit shqiptar.

Pala e RMV-së po punon manualisht prej mëngjesit, ccfarë ka krijuar vonesa dhe radhë në pikën kufitare. E njëjtë është situata edhe në pikën e kalimit kufitar të Tushemishtit dhe Gorricës. Autoritetet e Kufirit ende nuk kanë njoftim nga pala maqedonase se kur pritet të riparohet defekti në sistem.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fejza-750x417

I riu nga Sllupçani e bën shqiponjën në mes të Zveçanit!

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi: Taravari e quajti “psikopat” e Ziadin Sela i tha “vrasës”- sot janë bashkë me Ali Ahmetin

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

arben-taravari-albin-kurti

Arben Taravari reagon për tensionet në veriun e Kosovës

bekteshi

Bekteshi: Izet Mexhiti nuk i kryen detyrat e nënkryetarit

glauk-konjufca

Konjufca:Është koha që dhunës t’i përgjigjemi me një zë të përbashkët

kurti-kasami-tetove

Selmani: Kasami i vetmi lider shqiptar në Maqedoni që reagoi për situatën në veriun e Kosovës

Grubi korridori 8

Grubi jep lajmin: Këtë javë nisin punimet për Korridorin 8

INFO

NA NDIQ