Bojmaçaliev: Departamentet policore të Haraçinë, Mateç dhe Shuto Orizare janë gati për zgjedhjet e 8 majit

Picture of INA
INA

30/04/2024

Zëvendësministri teknik i Punëve të Brendshme, Mitko Bojmacaliev, së bashku me drejtorin e MPB-së, Sasho Tasevski, sot mbajtën takime me kryesitë e reparteve policore Mateç, Haraçinë dhe Shuto Orizarë, në prag të zgjedhjeve parlamentare dhe të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale 2024, me qëllim garantimin e zgjedhjeve të ndershme, të lira dhe demokratike, si dhe vëzhgimin e rezultateve të arritura në tremujorin e parë të vitit 2024.

Në të njëjtën kohë, delegacioni nga MBP-ja është njoftuar për funksionimin e rregullt të shtabit vendor në kuadër të Shtabit Operativ të MPB-së.

Në lidhje me rezultatet e këtyre njësive organizative, gjendja e sigurisë është stabile dhe e favorshme, si dhe bien në sy krimet e vjedhjes së energjisë elektrike.

Në Policinë e Matejçes kemi gjithsej 20 vepra penale, prej të cilave 17 janë për vjedhje të rrymës, ndërsa në Policinë e Haraçinës janë regjistruar 21 vepra penale vjedhje të energjisë elektrike. Në Drejtorinë e Policisë Shuto Orizarë janë raportuar 13 raste të prishjes së rendit dhe qetësisë publike, të cilat të gjitha janë pastruar me kallëzime për kundërvajtje. Njëkohësisht kemi 35 vepra penale në detyrë zyrtare, prej të cilave 6 janë zbardhur nga Kryetari i NJSHSH-së.

Në takime, Bojmacaliev edhe një herë konfirmoi përkushtimin e tij për organizimin e zgjedhjeve evropiane dhe u theksoi kolegëve të tij rëndësinë e punës ekskluzivisht sipas ligjit, me qëllim të garantimit të sigurisë së proceseve zgjedhore.

TË FUNDIT
27 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
3 orë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
6 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
2 ditë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
14 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell
1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
9 orë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës
5 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
2 ditë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

INFO

NA NDIQ