Bullgaria dhe Rumania bëhen pjesë e Zonës Shengen

ina-online
ina-online

23/03/2024

Bullgaria dhe Rumania do të jenë pjesë e zonës Shengen nga 31 marsi i këtij viti. Në këtë mënyrë, të dy vendet do të mund të lëvizin lirshëm mes vendeve anëtare për rreth 400 milionë qytetarë, përcjell INA.

Bullgaria dhe Rumania janë anëtarë të Bashkimit Evropian që nga viti 2007 dhe nga ky vit të dyja vendet hynë në zonën Shengen. Megjithatë, pasi ata nuk ishin më parë pjesë e zonës pa kufij, udhëtarëve u kërkohet ende të tregojnë pasaportat e tyre në hyrje.

Pasagjerët që vijnë nga ajri ose deti nga vende të tjera Shengen nuk do të kenë më nevojë të tregojnë pasaportat e tyre pas mbërritjes. Kjo do të thotë që pasagjerët pjesë e kësaj zone nuk do t’i nënshtrohen kontrolleve, duke e bërë shumë më të lehtë udhëtimin.

Megjithatë, nëse jeni duke udhëtuar me makinë ose duke mbërritur me tren ose autobus, do t’ju duhet ende të tregoni dokumentet tuaja. Ky është në radhë të parë këmbëngulja e Austrisë, pasi rregullat që rregullojnë kufijtë tokësorë ende nuk janë vendosur, shkruan Euronews.

Të dyja vendet, të paktën për momentin, nuk do t’i ndryshojnë monedhat ekzistuese në euro, për këtë arsye, ndër të tjera, nuk pritet rritje e çmimeve. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

stevo pendarovski

Pendarovski premton Veting për politikanët, gjyqtarët dhe prokurorët

republika serpska

Republika Sërpska miraton raport që e mohon genocidin në Srebrenicë

KSHZ-Komisioni

17 parti në garë zgjedhore për deputetë

INFO

NA NDIQ