Dëshmia e rrallë: I zumë pritë nga të dy krahët e urës në Podgoric,dhe...

Akrepat e orës shënonin 21.13 atë të diel të 23 janarit 1916 kur plumbat që vërshëllenin rreth e rrotull si grerëza të tërbuara, e...

Kryengritja e “Ilindenit” dhe shqiptarët

Nga Halim Purellku/ Meqë Qeveria bullgare ishte krijuese dhe nxitëse e lëvizjes revolucionare, logjikisht dhe qëllimi i kryengritjes qe përcaktuar mbi bazë të interesave të...

Mos përsëriten konferenca si ajo e Londrës, ku na shqepin pa na marrë parasysh

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kujtuar Konferencën e Ambasadorëve në Londër, në 105 vjetorin e saj. Ka shkruar në mënyrën e vet rrëfimin...

Siria, nga pavarësia deri tek lufta civile!

Prej 7 vjetësh e këtej, Siria është argument interesi i mediave ndërkombëtare për shkak të konfliktit të përgjakshëm që po sakaton vendin. Në tokën...

Si u copëtua për të dytën herë Shqipëria pas konferencës së Londrës (Harta)

Kryengritjet e armatosura të shqiptarëve të viteve 1910, 1911, 1912, nxitën shtetet ballkanike që të vepronin me shpejtësi në copëtimin e trojeve shqiptare. Serbia, Bullgaria,...

Uji mineral vidhet nga oborri i shqiptarëve në Manastir, kurse ata ikin në...

Fërgim DEMIRI/INA Nga fshati Mexhitli i Manastirit po eksplatohet uji mineral i gazuar tani me famë dhe me brend “PELISTERKA”. Dikur ishte pjesë e Kombinatit...

Ekskluzive/UDB-ja në Kosovë, ja si funksiononte spiunazhi jugosllav

Nafi Çegrani/ ...Kjo përbën një nga aspektet themelore të spiunazhit, të lojërave sekrete strategjike të operacioneve të UDB-së, që përfshinin me dhunë, mashtrime dhe kurthe...

Lajm i mirë për Medvegjën, biznesmeni shqiptar investon dhe hap fabrikën gjigande/FOTO

Kompania “Medinvest” nga Medvegja ka bërë një investim kombëtar dhe shekullor në këëtë vendbanim gati të boshatisur nga shqiptarët, shkruan në një reportazh Preshevajonë. Këtë...

Shqipëtari i Kroacisë…

Nga Migjen Kajtazi Më 18 korrikë 2018 nga aeroporti i Gjenevës u nisëm për pushime në Kroaci me destinacion qytetin e Makarskës që gjindet në...

Shqiptarët në heshtje po e pranojnë nacionalitetin “Maqedonas/Shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut”?!

“Maqedonas/Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut” është zgjidhja për nacionalitetin në marrëveshjen për emrin, e cila duhet të përfshihet në Kushtetutë pas referendumit....
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!