Bill Clinton: Pse dhe si e bëra luftën e Kosovës

Më 24 mars 1999, filluan sulmet ajrore të NATO-s kundër forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe në Kosovë. Sulmet zgjatën 78 ditë, duke rezultuar...

Isa Boletini me 15 mijë ushtarë kundër serbëve në Dibër

Nga Aurenc Bebja, Francë Në në faqen n° 236 të dokumentit me titull “Documents diplomatiques français, 1871-1914. Série 3,Tome 8 / Ministère des affaires étrangères....

Duart si shqiponjë, cila është historia e këtij gjesti ? (FOTO)

“Feja e shqiptarit është shqiptaria”. jo rastësisht kjo thënie është mbështetur dhe propaganduar më herët nga figura që kanë meritën e tyre në krijimin...

Nga kositës bari në Kupën e Botës, ja historia e lojtarit nga Zhegra në...

Xherdan Shaqiri është shpallur njeriu i ndeshjes Serbi-Zvicër, e cila përfundoi me fitoren 2-1 të helvetëve. Ky ishte edhe një triumf shqiptarësh, për vetë...

Shqiptarët 300 vjet në Ukrainë, sa pak dihet për ta!

Flasin toskërishten e vjetër, ruajnë kostumet popullore qindravjeçare, festojnë Shën Gjergjin në kujtim të Gjergj Kastriotit.. Si kanë mbijetuar në tre shekujt e fundit...

Video e rrallë e Aleksandër Stipçeviqit duke folur arbërisht, “E kemi ruajtur gjuhën për...

Aleksandër Stipçeviq lindi në Arbënesh të Zarës në Kroaci më 1930. Ai rrjedh nga një familje arbëreshë e rrethit të Shkodrës, të cilët treqind...

Kadri Hazbiu më 1955: “Zëri i Amerikës” po na “shtrembëron luftën nacionalçlirimtare”

Nga Kastriot Dervishi Në fillim të vitin 1955, Partia e Punës mbajti një plenum për çështjet e propagandës së brendshme, metodat që duheshin përdorur për...

Skandali me nënën shqiptare nga Gazi Baba e Shkupit (Dokumente)

Maqedonia vazhdon të tronditet me rastin e Sefije ZEJNELIT nga lagjja e Gazi BABËS së Shkupit. Ajo është nga Kosova, dhe para 48 viteve...

Shumica pushime në bregdetin shqiptar, nuk preferohen Turqia dhe Greqia

Sezoni turistik veror tashmë ka filluar, ndërkohë qytetarët kërkojnë aranzhmanet e përballueshme për pushime verore. Destinacionet më të preferuara dhe më të kërkuara sipas...

Ja çfarë përfiton Maqedonia nga NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shpreson se FYROM mund të marrë ftesë për anëtarësim në Samitin e 11 dhe 12 korrikut në...