Komisioni Shtetëror nis punën për demarkimin e kufirit me Serbinë

Përkundër deklarimeve të presidentit Hashim Thaçi se do të ketë korrigjim të kufirit me Serbinë, Komisioni Shtetëror për Mbikëqyrjen dhe Mirëmbajtjen e Kufirit, në...

Ndryshimi i kufijve është i mundshëm, por nuk duhet të jetë qëllim

Ambasadori norvegjez në Beograd, Arne Sanes Bjornstad, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje e cila siguron paqe dhe stabilitet...

Gjermania deklarohet sërish lidhur me ndryshimin e kufijve Kosovë – Serbi

Ambasadori i ri i Gjermanisë në Serbi Thomas Schieb ka deklaruar se normalizimi i marrëdhënieve gjithëpërfshirëse ndërmjet Serbisë e Kosovës është vendimtar dhe ai...

Zyrtarizohet aktakuza për veteranët e rrejshëm

Ish-krerët e Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Veteranëve, Agim Çeku, Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelë Gashi, Shukri Buja,...

Shtrenjtohen çmimet e derivateve – të pa përballueshme për qytetarët

Çmimi i derivateve në Kosovë është ngritur javëve të fundi. Këto  çmime  janë rritur për rreth 10 cent, ndërsa krahasuar me vitin e kaluar çmimet...

Vetëvendosje mobilizohet për protesta

Lëvizja Vetëvendosje ka filluar mobilizimin për protesta në vjeshtë. Antarë të lartë të partisë, deputetë, e degë në komuna të ndryshme të Kosovës kanë...

BIK-u kërkon paga për imamët që po ligjërojnë në burgje

Imamët të cilët ligjërojnë në burgjet e Kosovës kundër radikalizmit nuk po paguhen, ka bërë të ditur kryemami i Bashkësisë Islame (BIK), Sabri Bajgora. Më...

Vetting edhe në sistemin e arsimit

Verifikimi i njohur në termin ndërkombëtar edhe si “vetting” po shtrohet si nevojë që të bëhet edhe në sektorin e arsimit. Kohë më parë këtë...

Reagon Gëzim Kelmendi: Policët duhet të shkojnë në xhami dhe kishë

Kryetari partisë Fjala, Gëzim Kelmendi ka reaguar pas deklaratave që i ka bërë ditë më parë drejtori i policisë së Kosovës Rashit Qalaj kundër...

800 veteranët e dyshuar të Ferizajt do të filtrohen nga tre prokurorë

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Shukri Jashari, ka mbajtur dje takim me prokurorët dhe hetuesit e Njësisë Rajonale të Hetimeve në Ferizaj, ku...