Avokati Ngjela: S’mund të ketë shkëmbim territoresh!

Avokati i njohur nga Shqipëria, Spartak Ngjela, i ftuar në njërën nga emisionet në Shqipëri, ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ku...

Surroi:“korrigjimi i kufijve” do të ngjallte tensione në rajon

Bisedimet e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi me homologun e tij serb Aleksanadar Vuçiq, për kufijtë, publicisti Veton Surroi, i quan klandestine. Në një...

‘Ndryshimi i kufijve do të shkaktojë tragjedi njerëzore në formë të shpërnguljeve’

Lulzim Peci ka këmbëngulur se “korrigjimi” i kufijve, për të cilin angazhohen presidenti Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiq, është eufemizëm...

​Veseli: Kurrë nuk do të ketë pazar për Mitrovicën, Lugina mund t’i bashkohet Kosovës

Kryetari i Kuvendi të Kosovës, njërit edhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë të shtunën në Prizren se kufijtë në Kosovë i ka...

Vdes shkrimtari dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Ramadan Haziri

Pas një sëmundje të rëndë, ka vdekur shkrimtari dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Ramadan Haziri. Ai ishte i burgosur politik dhe autor i shumë veprave...

Rrëfimi rrënqethës i Rifat Jasharit për familjen e vet

Rifat Jashari, vëllai i komandantit legjendar Adem Jashari, ka rrëfyer një histori prekëse për familjen e tij vite më parë. Ai thotë se familja e...

Zbulohet ku dhe nga kush është përgatitur skenari për ndarjen e Kosovës

Profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi, ka thënë për “Bota sot” se debati për këmbim territoresh, për korrigjim kufijsh dhe ndarjen e Kosovës ka dëmtuar imazhin...

Ish-ushtari UÇK’së dorëzon certifikatën e veteranit, thotë fjalë të rënda për mashtruesit

Për afër 20 vjet është abuzuar dhe kontrabanduar me vlerat e luftës. Nuk dua te jem pjesë dhe numër i statistikave në një proces...

Haradinaj pjesë Forumit të Dubrovnikut – flitet për sigurinë rajonale dhe globale

Kryeministri Ramush Haradinaj po merr pjesë në Forumin e 13-të të Dubrovnikut, ku do të diskutohet për sigurinë rajonale dhe globale.“Emigracioni, terrorizmi ndërkombëtar, ngrohja...

Dilema e BE-së – të pranojë ose jo korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi

Qeverive të vendeve anëtare të BE nuk po u pëlqen shumë ideja për zgjidhjen e çështjes së Kosovës duke korrigjuar kufirin me Serbinë, por...