U kompletua ekipi i serisë për fëmijë “Mëhalla Jonë”

Me siguri e mbani mend serinë për fëmijë “Mëhalla jonë”, veçanërisht nëse jeni fëmijë nga fundi i të 80-tave ose fillimi i të 90-tave…...

Angjelina Krasniqi- Enxh: Ku ikam kufinjtë? .

Angjelina Krasniqi- Enxh: Ku ikam kufinjtë? . Shpata e shenjtë e Mbretit tonë të Epirit Dy-tehëshe ke prerë fjalën, dhe armikun, Rreh krahët në muze,pa iu dorëzuar hirit Godet...

Del pamja e flamurit të parë të Kastriotëve

Del pamja e flamurit të parë të Kastriotëve. Pamja është publikuar nga arkitekti Artan Shkreli në profilin e tij në Facebook: “Tani që festa e...

Gjergj Kastrioti Skenderbeu, me rastin 550 vjetorit të vdekjes

Nga Nebi Dervishi/ Viti 2018 për botën shqiptare (Shqipëri, Kosovë e Maqedoni dhe diasporë) shënon një ngjarje madhështore e kuptimplote. Ky vitë wshtw shpallur përvjetor...

Angjelina Krasniqi Enxhi: Zgjidhje me orkestrim

Angjelina Krasniqi Enxhi: Zgjidhje me orkestrim – birit tim – Gjithmonë kam lexuar fjalëkryqet e tua Dhe pyetjet që shpesh Ti bën vetvetës, Shkundullohen mendimet edhe në mua Njëra...

Muzeu Kombëtar “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” në Krujë

Pikërisht në përvjetorin e 550 të vdekjes së të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, më 17 janar, sjellim reportazhin e realizuar nga gazetari Arbnor Dragaj...

Sekretari Aziri në manifestimin tradicional “Flaka e Janarit 2018”

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, Valmir Aziri morri pjesë dhe ju drejtua të pranishmëve në Manifestimin Tradicional “Flaka e...

“Plaçkitësit” sonte në Kumanovë

Është një komedi e zezë në plot kuptimin e fjalës, sepse ndodhë në një ditë funerali, në një ditë kur familjarët e të vdekurës...

Sejdo Harka: Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në një libër me poezi

(Shënime për vëllimin poetik “Thashë, të bëhem edhe unë  poet” të Viron Konës) Shkrimtari Viron Kona, ka vite që bën emër me krijimtarinë e tij të gjerë e...

Shqiptarët në artin e një çifti britanik

Është vera e vitit 1925. Një makinë taksie “Ford” lëviz nëpër rrugën gjithë gropa dhe pluhur që lidh kryeqytetin e vjetër me kryeqytetin e...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!