Besjona nga Manastiri: Si e quan veten shqiptar…

Besjona Jusufi lindi më 1 maj të vitit 2002 në Manastir, atje ku ajo jeton dhe vazhdon shkollimin. Është një shkrimtare e re e...

Promovim i romanit “Kufiri” i akademikut Luan Starova

Shkup, 28 mars - Në Bibliotekën e qytetit “Braqa Milladinovci” sot në mesditë do të promovohet romani “Kufiri” nga akademiku Luan Starova. “‘Kufiri’ është libri i...

Letërkëmbimi, Sadije dhe Dritëro Agolli dashuri në moshën e Krishtit

“Dashuri në moshën e Krishtit” është botimi më i ri i Shtëpisë Botuese “Dritëro”, në duart e lexuesit. “Dashuri në moshën e Krishtit” përmban...

U mbajt në Tetovë edicioni i dytë i Manifestimit Letrar Ndërkombëtar “Shtigje poetike’’

Tetovë, 22 mars – Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, përkatësisht Klubi letrar “Metafora”, më 21 mars – Ditën Botërore të Poezisë e organizoi...

Aktorja Myrvete Kurtishi, laureate e çmimit për Vepër Jetësore

“Falënderoj edhe publikun tim, i cili më ka rritur, më ka krijuar, më ka frymëzuar dhe më ka sjellë deri në këtë moment”, u...

Butikë super të shtrenjtë në një vend super të varfër

Nga KOLEC TRABOINI Në rrugën "Myslym Shyri", pyeta në një dyqan pa asnjë blerës brenda veç dy vajzave të bukura, shitëse a pronare nuk e...

Ekspozita në tri kohë; Rrugëtimi i Mikel Temos në Tiranë, Paris dhe Vankuver

Artisti shqiptar Mikel Temo vjen për publikun me një ekspozitë të ndarë në 3 kohë dhe qytete të ndryshme, Tiranë, Paris dhe Vankuver Tiranë, Paris,...

Ndërron jetë Fabrizio Frizzi, “fëmija” i Pippo Baudo-s

Fabrizio Frizzi, i ndjekur shumë në spektaklet edhe nga publiku shqiptar. Frizzi është shuar në moshën 60-vjeçare pas një goditje në tru që i shkaktoi...

Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli

NGA THANAS L. GJIKA TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës,...

Historia e patreguar e fotos së “vërtetë” të Pavarësisë 1912

Fotoja pasqyron festimet në Vlorë, para godinës së Qeverisë së Ismail Qemalit, të përvjetorit të parë të Shpalljes së Pavarësisë, më 28 Nëntor 1913....
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!